اپلیکیشن زینگ | باربری آنلاین
زینگ - سامانه جامع حمل و نقل

تماس تلفنی
 
گفتگو آنلاین
 
دانلود زینگ
خانه دانلود اپلیکیشن زینگ آشنایی با زینگ فروشگاه خدمات اطلاعاتی همکاری با ما تماس با ما
زینگ - سامانه جامع حمل و نقل کشوری

تماس تلفنی

گفتگو آنلاین

دانلود زینگ

جستجو
مشاوره و اجرا صادرات واردات ترخیص

بیمه تامین اجتماعی

چقدر با بیمه تامین اجتماعی آشنا هستیم؟

با اینکه اغلب افراد با بیمه تامین اجتماعی آشنا هستند ولی ذکر توضیحاتی مختصر درباره آن خالی از لطف نیست. بیمه تامین اجتماعی بیشترین تعداد بیمه گزار را در سطح کشور دارد. طبق آمار سال 95 بیش از 35 میلیون نفر بیمه گزار این بیمه در سطح کشور بوده اند. در این بیمه افراد به دو گروه تقسیم می شوند. عده ای بیمه شده اصلی و عده ای دیگر بیمه شده فرعی هستند.

افراد تا زمانی که تحت تکفل خانواده خود هستند معمولاً بیمه شده فرعی پدر یا مادر خود هستند. پس از اینکه افراد مستقل شده و مشغول به کار شدند و از طرف محل کار خود بیمه شدند تبدیل به بیمه شده اصلی می شود. در حالتی که فرد بیمه شده اصلی باشد می تواند خانواده خود را اعم از پدر و مادر، همسر و فرزندان خود را نیز بیمه کند. در واقع در این حالت آن ها بیمه شده فرعی آن فرد قرار می گیرند.

مراحل ثبت نام بیمه تامین اجتماعی در واقع مراحل ثبت نام برای بیمه شده اصلی است. تصور کنید تازه مشغول به کار شده اید و می خواهید تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی قرار بگیرید و یا می خواهید در سامانه مشاهده سوابق بیمه تامین اجتماعی عضو شوید؛ قطعاً دانستن مراحل ثبت نام بیمه تامین اجتماعی برای شما مفید است و باید بدانید که چگونه می توان در بیمه تامین اجتماعی ثبت نام کرد.

مراحل ثبت نام بیمه تامین اجتماعی از نقطه شروع

اگر بخواهیم مراحل ثبت نام بیمه تامین اجتماعی را از آغاز بررسی کنیم باید فرض کنیم که فرد برای بار اول شروع به کار در یک کارگاه شده است. "کارگاه" در ادبیات بیمه به هر شرکت، دفتر، اداره و… که افراد می توانند در آنجا مشغول به فعالیت شوند گفته می شود.

زمانی که فرد در آن کارگاه مشغول به کار می شود، طبق قانون، کارفرما باید برای او بیمه رد کند. در این حالت اسم فرد باید در لیست بیمه کارگاه قرار بگیرد. اما اگر فرد شماره بیمه نداشته باشد این موضوع امکان پذیر نیست. بنابراین اولین مرحله از مراحل ثبت نام بیمه تامین اجتماعی نام نویسی فرد در بیمه تامین اجتماعی است.

نام نویسی در بیمه تامین اجتماعی

برای دریافت شماره بیمه، فرد باید با در دست داشتن مدارک لازم به شعبه بیمه تامین اجتماعی که مربوط به کارگاه است مراجعه کند. این مدارک لازم شامل مدارک شناسایی فرد اعم از کارت ملی و شناسنامه و همچنین فرم پرسشنامه شناسایی و نام نویسی متمرکز مخاطبان است.

این فرم پرسشنامه شناسایی و نام نویسی متمرکز مخاطبان در واقع اعلام می کند که فرد در آن کارگاه مشغول به کار شده است و درخواست صدور شماره بیمه برای فرد می کند. پس از اقدام فرد برای دریافت کد بیمه، این کد صادر شده و پس از آن او تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی قرار می گیرد و سابقه بیمه تامین اجتماعی او آغاز می شود.

حال اگر فرد برای چندمین دفعه باشد که بیمه می شود و قبلاً شماره بیمه داشته است روند به چه صورت است؟در این حالت نیز مشابه حالت قبل با همان مدارک (مدارک شناسایی و فرم پرسشنامه نام نویسی) باید به شعبه بیمه کارگاه مراجعه کرد. فقط در این حالت کد بیمه جدید صادر نمی شود و کارشناس بیمه تامین اجتماعی از کد ملی فرد، شماره بیمه را استعلام کرده و همان را در فرم نام نویسی وارد می کند.

مراحل ثبت نام بیمه تامین اجتماعی در سامانه سوابق

برای اینکه بتوانید سوابق بیمه تامین اجتماعی خود را مشاهده کنید باید ابتدا در سامانه سوابق بیمه به نشانی https://account.tamin.ir/auth/login ثبت نام کنید. مراحل ثبت نام بیمه تامین اجتماعی برای این قسمت بسیار ساده است. این مراحل به شرح زیر است:

1- ابتدا باید به سامانه سوابق بیمه تامین اجتماعی به نشانی فوق مراجعه کنید. درصورتی که در این سامانه حساب کاربری داشته باشید با ورود کد ملی و گذرواژه می توانید وارد شده و سوابق بیمه خود را دریافت کنید. اما درصورتی که حساب کاربری نداشته باشید باید در این مرحله بر روی دکمه ثبت نام کلیک کنید و مراحل ثبت نام بیمه تامین اجتماعی در این سامانه را آغاز کنید.

2- در این مرحله باید کد ملی و شماره تلفن همراه خود را وارد کرده و نام اپراتور تلفن همراه خود را انتخاب کنید. توجه داشته باشید که باید تلفن همراهتان به نام خودتان باشد در غیر این صورت باید با در دست داشتن مدارک شناسایی خود به یکی از شعب بیمه تامین اجتماعی مراجعه کنید.

3- در این مرحله باید اطلاعات تکمیلی خود را در سامانه ثبت کنید تا مراحل ثبت نام بیمه تامین اجتماعی تکمیل گردد. اطلاعات موردنیاز در این مرحله شامل نام و نام خانوادگی، نام شهر و استان خود و… است. در این مرحله، مراحل ثبت نام بیمه تامین اجتماعی در سامانه سوابق بیمه به پایان رسیده است. صحت اطلاعات وارد شده توسط بیمه تامین اجتماعی بررسی می شود و پس از 48 ساعت از طریق پیامک به شما اعلام می گردد.

درصورتی که فرد نام نویسی نکرده و کد بیمه نداشته باشد پس از اتمام مراحل ثبت نام بیمه تامین اجتماعی، پیامکی مبنی بر اقدام به نام نویسی دریافت می کند. قبل از نام نویسی و داشتن کد بیمه دریافت سوابق بیمه معنی ندارد و امکان پذیر نیست.

مشاوره و اجرا صادرات واردات ترخیص
نظر شما
نام و نام خانوادگی:

شماره تماس (نمایش داده نمی شود):

کد امنیتی: captcha

متن پیام: (نظر شما پس از بررسی منتشر خواهد شد)


مطالب مرتبط:
مخفی کردن >>