اپلیکیشن زینگ | باربری آنلاین
زینگ - سامانه جامع حمل و نقل

تماس تلفنی
 
گفتگو آنلاین
 
دانلود زینگ
خانه دانلود اپلیکیشن زینگ آشنایی با زینگ فروشگاه خدمات اطلاعاتی همکاری با ما تماس با ما
زینگ - سامانه جامع حمل و نقل کشوری

تماس تلفنی

گفتگو آنلاین

دانلود زینگ

جستجو
مشاوره و اجرا صادرات واردات ترخیص

مالیات مهریه

نظام خانواده مهم ترین نهاد اجتماعی می باشد که قواعد و قوانین آن بسیار حائز اهمیت است. هرگونه تغییری در این نظام، نتایج زیادی را در جامعه در بر می گیرد.

بنیان هر خانواده ای با ازدواج شکل می گیرد که دارای برخی مراسمات و رسم و رسوم می باشد که با گذشت زمان دستخوش تغییرات بسیاری شده است. یکی از تغییرات مورد توجه و مهم تعیین میزان مهریه می باشد.

مهریه های امروزی بالاتر از حد متعارف شده اند، که هیچگونه ریشه ای در دیدگاه فقهی ندارند. هرچند از نظر فقها، طرفین عقد آزادند که میزان مهر را خودشان تعیین کنند اما دولت برای پیشگیری از افزایش میزان مهریه به تنظیم ماده حقوقی پرداخت ولی طبق قانون مدنی و قانون اساسی و همچنین دیدگاه فقها، دولت نمی تواند وارد این حیطه گردد.

لایحه حمایت از خانواده

با وجود مشکلات زیادی که تعیین مهریه بالا به بار می آورد، باعث شد که مسئولان به فکر چاره ای در این خصوص باشند. در این راستا به تدوین و تصویب "لایحه حمایت از خانواده" پرداختند که در آن ملاک مهریه، تعداد 110 سکه بهار آزادی طرح جدید می باشد.

بر اساس این مصوبه، داماد می تواند به هر تعدادی سکه برای مهریه همسر خود تعیین نماید اما فقط 110 سکه آن دارای ضمانت کیفری خواهد بود. البته این موضوع در قانون قطعی نشده است.طبق ماده 25 لایحه حمایت از بنیان خانواده، وزارت اقتصاد و دارایی وظیفه دارد که بر مهریه های بالا، مالیات وضع کند.

رابطه بین مالیات سکه و مهریه

محمد برزگری مدیرکل دفتر فنی و حسابرسی مالیاتی گفت: با توجه به اینکه مبانی قانونی پرداخت مالیات از خریداران سکه، طبق قانون مالیات های مستقیم صورت گرفته است، پرداخت مهریه مشمول مالیات سکه نمی شود.

همچنین وی با توجه به ماده 93 ق.م.م افزود: این ماده برای افراد فعال در زمینه شغلی می باشد و وقتی سکه خرید و فروش شود مشمول این مالیات می گردد در غیر این صورت مالیاتی ندارد.و در ادامه اظهار داشت افرادی که سکه دریافتی را نفروخته باشند، از پرداخت مالیات معاف هستند ولی اگر خانمی پس از دریافت مهریه، سکه ها را بفروشد، باید طبق تفاوت قیمت حاصله، مالیات آن را بپردازد.

لایحه پرداخت مالیات مهریه توسط مردان

غلام حسین الهام در بین خبرنگاران گفت: اخیرا لایحه ای به مجلس تقدیم شده است که طبق آن مردانی که مهریه های بالا را می پذیرند، باید مالیات آن را به دولت پرداخت کنند.

وی افزود هدف از ارائه این لایحه پایبند کردن افراد نسبت به تعهدات خود در امر ازدواج می باشد. در واقع پذیرفتن مهریه بالا یعنی توانایی در پرداخت مالیات آن.لازم به ذکر است که این لایحه اکنون در مجلس در حال بررسی می باشد و هنوز به تصویب نرسیده است.

مشاوره و اجرا صادرات واردات ترخیص
نظر شما
نام و نام خانوادگی:

شماره تماس (نمایش داده نمی شود):

کد امنیتی: captcha

متن پیام: (نظر شما پس از بررسی منتشر خواهد شد)


مطالب مرتبط:
مخفی کردن >>