اپلیکیشن زینگ | باربری آنلاین
زینگ - سامانه جامع حمل و نقل

تماس تلفنی
 
گفتگو آنلاین
 
دانلود زینگ
خانه دانلود اپلیکیشن زینگ آشنایی با زینگ فروشگاه خدمات اطلاعاتی همکاری با ما تماس با ما
زینگ - سامانه جامع حمل و نقل کشوری

تماس تلفنی

گفتگو آنلاین

دانلود زینگ

جستجو
مشاوره و اجرا صادرات واردات ترخیص

مالیات اجاره

مالیات بر درآمد دارای انواع مختلفی است که یکی از انواع رایج آن، مالیات بر درآمد اجاره می باشد. در این جا می خواهیم تمامی نکاتی را که باید در رابطه با مالیات بر درآمد اجاره بدانید، برای شما به طور کامل توضیح دهیم. آگاهی کامل نسبت به مقررات، چگونگی محاسبه، ضرایب مالیاتی و… کمک مؤثری برای مودیان گرامی خواهد بود.

افراد شامل پرداخت مالیات بر درآمد اجاره

موجرهای املاک و واحدهای اجاره ای لازم است که در پایان تیرماه هر سال مدارک و اسناد مرتبط با واحد تجاری و اظهارنامه مالیاتی را به سازمان امور مالیاتی ارائه دهند و بعد از تعیین مالیات توسط بازرسان سازمان، نسبت به پرداخت آن اقدام کنند. در صورتی که اجاره دهنده شخصی حقوقی (شرکت یا نهاد) باشد، لازم نیست که اظهارنامه مالیاتی را به طور جداگانه ارائه دهد.

آیا هر نوع اجاره ای مشمول مالیات بر درآمد اجاره می شود؟

تصور کنید شما صاحب ملکی اعم از تجاری یا مسکونی هستید و همان طور که می دانید به عنوان صاحب ملک می توانید به چندین طریق ملک خود را اجاره دهید، مثلا قول نامه را به صورت رهن و اجاره یا اجاره کامل تدوین کنید. در سال های گذشته رهن هم مشمول مالیات بر درآمد اجاره می شد اما هم اکنون مطابق قوانین سال 98 مالیات بر درآمد اجاره فقط به شرطی تعیین می شود که اجاره توسط مستاجر پرداخت شود و رهن شامل هیچ مالیاتی نخواهد شد.

مالیات بر درآمد اجاره یک ملک چگونه تعیین می شود؟

طبق ماده پنجاه و سه قوانین مالیات های مستقیم، به یک قاعده کلی برای محاسبه مالیات بر درآمد اجاره می رسیم. با چشم پوشی از شرایط خاصی که ممکن است به وجود بیاید و در حالت کلی، 25 درصد از کل مبلغ اجاره در طول یک سال شامل مالیات خواهد شد و 75 درصد باقی مانده از مالیات معاف می شود. کل اجاره سالیانه را در 25 درصد ضرب کرده و سپس هزینه های وارد شده به ملک را از حاصل ضرب ذکر شده کم کنید.

رقم به دست آمده مالیات بر درآمد ملک شما خواهد بود. البته موارد دیگری در مقدار نهایی مالیات مؤثر هستند، این که قول نامه عادی باشد یا رسمی و صاحب ملک حقوقی باشد یا حقیقی، تغییرات قابل توجهی در رقم مالیات به وجود می آورد.

با توجه به رقم درآمد ضرایب متفاوتی برای مالیات اجاره در نظر گرفته می شود. براساس ماده 131 قوانین مالیات های مستقیم، ضرایب مالیاتی زیر برای درآمدهای اجاره ای مختلف استفاده می شود.

  • تا 500 میلیون ریال ← 15 درصد
  • بین 500 میلیون ریال تا یک میلیارد ریال ← 20 درصد
  • بیش از یک میلیارد ریال ← 25 درصد

طبق تبصره 9 ماده پنجاه و سه مالیات مستقیم، شخص حقیقی موظف است که مالیات بر درآمد اجاره را کسر کرده و حداکثر طی ده روز به سازمان امور مالیاتی پرداخت کند.

ضرایب محاسباتی مالیات اجاره برای شخص حقوقی

طبق ماده 105 قوانین مالیات های مستقیم، ضروری است که شخص حقوقی مالیات اجاره را با ضریب 25 درصد پرداخت کند. نکته مهمی که لازم است به آن توجه کرد این است که مالیات بر درآمد اجاره شامل مالیات های تکلیفی می باشد و از طریق فرد دیگری از مودی دریافت و به اداره امور مالیاتی داده می شود. مطابق قانون، مستأجر موظف است از اجاره ای که قرار است به صاحب ملک بدهد، مالیات اجاره را کسر کرده و باقی مانده مبلغ را به صاحب ملک پرداخت کند. علاوه بر آن، مستأجر باید هر ماه مبلغ ذکر شده را پرداخت کند و در شرایطی که این امر را تا زمان تعیین شده عملی نکند، مشمول 2.5 درصد جریمه به صورت ماهیانه خواهد شد.

پروسه پرداخت مالیات بر درآمد ملک مبلغ مالیات باید توسط مودی یا صاحب ملک به اداره امور مالیاتی پرداخت شود. مراحل انجام این امر به صورت زیر است:

  • کامل کردن و ارائه فرم اظهارنامه به وسیله صاحب ملک به سازمان امور مالیاتی
  • بازبینی و مطالعه دقیق اظهارنامه مالیاتی
  • ارائه فرم تشخیص و ابلاغ آن به صاحب ملک

جریمه های مالیاتی چگونه اعمال می شوند

مطابق با ماده 192 قوانین مالیاتی، در صورت عدم ارائه اظهارنامه در مدت زمان تعیین شده، برابر با ده درصد مالیات جریمه می شوید که قابل بخشش نخواهد بود. علاوه بر این، طبق ماده 190 قوانین مالیاتی، اگر مالیات را در زمان قانونی پرداخت نکنید، به ازای هر ماه دیرکرد جریمه ای برابر 2.5 درصد باید بپردازید.

مشاوره و اجرا صادرات واردات ترخیص
نظر شما
نام و نام خانوادگی:

شماره تماس (نمایش داده نمی شود):

کد امنیتی: captcha

متن پیام: (نظر شما پس از بررسی منتشر خواهد شد)


مطالب مرتبط:
مخفی کردن >>