اپلیکیشن زینگ | باربری آنلاین
زینگ - سامانه جامع حمل و نقل

تماس تلفنی

دانلود زینگ
خانه اپلیکیشن زینگ سامانه صادرات و واردات فروشگاه خدمات اطلاعاتی
خدمات جانبی
تماس با ما
زینگ - سامانه جامع حمل و نقل کشوری

تماس تلفنی

دانلود زینگ

جستجو
عضویت در سامانه صادرات، واردات، تجارت
گروه بازرگانی هومان پویان

کد فراگیر چیست

کد فراگیر مخصوص افراد و مؤدیان مالیاتی خارجی است که در ایران فعالیت اقتصادی دارند.کد فراگیر را می توان شناسه ای منحصر به فرد دانست که به اتباع غیرایرانی تعلق می گیرد.به اصطلاح دیگر این کد مانند کد ملی برای ایرانیان و کاملاً اختصاصی است. با ارائه تصویر پاسپورت می توان اقدام به ثبت نام کد فراگیر نمود و پس از آن با گفتن کد پیگیری، مراحل انجام کار را پیگیری کرد.

کد فراگیر را می توان شناسه ای منحصر به فرد دانست که به اتباع غیرایرانی تعلق می گیرد. در واقع تمام اشخاص حقیقی یا حقوقی غیر ایرانی که در ایران مشغول به فعالیت هستند و می خواهند سکونت، تحصیل، کار خود را ادامه دهند، به طور ویژه نیاز به این کد دارند.

این روند حداقل سه روز کاری زمان می گیرد. این کد برای هر تبعه خارجی که بخواهد اقدام تجاری و بانکی از جمله افتتاح حساب، ثبت شرکت یا مواردی از این قبیل انجام دهد لازم است. البته اتباع خارجی که دارای کارت آمایش هستند از این قاعده مستثنی بوده و تنها با شماره اختصاصی 8 رقمی خود می توانند به اقدامات بانکی و تجاری دست بزنند.

برای گرفتن نمایندگی شرکت های خارجی نیز داشتن این کد لازم است در این صورت نیز هر شخص باید به صورت جدا کد فراگیر تهیه کند. این کد در هنگام واردات کالا مورد نیاز است.کدفراگیر یا فیدا کد، درواقع لازمه ای است برای این که بتوانند امورات اداری خود را انجام دهند. این کد در خاک کشورمان کاملا انحصاری بوده و به نوعی همانند کد ملی، برای اشخاص حقیقی یا حقوقی خارجی است.

البته این نکته هم مهم است که بگوییم کد فراگیر اتباع خارجی صرفا در ایران اعتبار و کاربرد دارد و در سایر کشور ها هیچگونه کارایی و مزیتی ندارد.کد فراگیر کاربردهای خاص خود را دارد و درمواردی نیز اجباری می شود. مثلا برای اخذ نمایندگی یک شرکت خارجی و یا به عنوان مثال شراکت یک شرکت خارجی با یک طرف ایرانی، دریافت این کد اجباری می شود.

ذکر این نکته نیز ضروری به نظر می رسد که هر شخص حقیقی یا حقوقی، باید به صورت جداگانه برای دریافت کد فراگیر اقدام کند. به عنوان مثال حتی اگر 3 فرد خارجی همراه با یک شرکت خارجی قصد ثبت شرکت در ایران داشته باشند، هر یک باید به صورت انفرادی کد فراگیر خود را دریافت کند که در این مثال می شود 3 شخصیت حقیقی و یک شخصیت حقوقی.

کد فراگیر اتباع خارجی چه کاربردهایی دارد

برای کد فراگیر کاربردهایی مفروض است که گستردگی بالایی نیز دارد. ویژگی هایی که بی شباهت به کد ملی خودمان نیست و اهمیت این کد را بالا برده است.در ذیل، مواردی که باعث می شود اشخاص حقیقی یا حقوقی خارجی، به کد فراگیر نیاز پیدا کنند ذکر شده است:

 1. اولین مورد، همانطور که پیشتر نیز گفت شد ثبت یک شرکت تجاری و یا موسسه در کشور ایران است.
 2. مورد بعدی، ورود اتباع خارجی به شرکت ها و موسساتی است که در ایران ثبت شده اند.
 3. اتباع خارجی برای ثبت نام در سامانه امور مالیاتی و انجام مسائل مربوط به آن نیز نیاز به این کد دارند.
 4. برخی اشخاص برای دریافت نمایندگی شرکتهای خارجی در ایران نیز باید کد فراگیر داشته باشند.
 5. برای ثبت یک شرکت مشارکتی که با همکاری چند شرکت ایرانی و خارجی (جوینت ونچر) صورت می پذیرد نیز به کد فراگیر نیاز است.
 6. ورود کالاهای بازرگانی مجاز توسط اتباع غیرایرانی نیز شرایط ویژه ای می خواهد که یکی از آن ها، کد فراگیر است.
 7. همان طور که شاید بسیار شنیده اید، دریافت ویزا برای حضور در کشورهای مختلف اهمیت بالایی دارد که در این میان یکی از ملزومات دریافت آن برای اتباع خارجی کد فراگیر است.
 8. طبق مواردی که پیشتر گفته شد، اتباع خارجی می توانند با اخذ کد فراگیر، در کنکور و دانشگاه های ایران نیز شرکت کنند.
 9. همانند سایر موارد، اخذ گواهینامه نیز از دیگر موارد کاربرد کد فراگیر است.
 10. اشخاص حقیقی یا حقوقی خارجی در ایران برای مبادلات و پیشبرد کارهای مالی خود به افتتاح حساب نیاز دارند که پیش شرط آن، همین کد فراگیر است.
 11. بیمه تامین اجتماعی در ایران شرایطی را در نظر گرفته است که بر اساس آن می توان با دریافت کد فراگیر، از خدمات مخصوص به اتباع خارجی آن استفاده کرد.

به چه بانک هایی کد فراگیر را می توان ارائه داد

تمامی بانک هایی که از اتباع خارجی درخواست کد می کنند، در حقیقت به دنبال همین کد فراگیرهستند. اتباع خارجی می توانند کد فراگیر یا فیداکد خود را به تمامی بانک های دولتی و خصوصی که از آن ها کد درخواست می کند ارائه دهند.طبیعتا پس از دریافت کد، امور بانکی و استفاده از عابربانک های ایرانی نیز برای شما تسهیل خواهد شد.

مدارک مورد نیاز برای دریافت کد فراگیر

برای دریافت کد فراگیر همانند سایر موارد اینچنین، پیش نیاز ها و مدارکی لازم دارد که بسته به اشخاص حقیقی و حقوقی متفاوت است.

الف- اشخاص حقوقی

اشخاص حقوقی برای دریافت این کد، باید آگهی ثبت تأسیس شرکت خارجی مطبوع خود را که حاوی اطلاعات زیر باشد، ارائه دهند.

 • مطابق آگهی باید نام شرکت به فارسی و انگلیسی مشخص شده باشد.
 • کشور و شهری که شرکت خارجی ثبت شده نیز باید عنوان شده باشد.
 • شماره ثبت
 • تاریخ ثبت
 • نوع شرکت
 • موضوع فعالیت
 • آدرس
 • کد پستی
 • شماره تلفن شرکت

جدای از موارد ذکر شده، اسکن مدارک ثبتی شرکت که مشخص می کند این شرکت به طور رسمی و قانونی در یک کشور خارجی به ثبت رسیده نیز لازم و ضروری است.

ب- اشخاص حقیقی

اشخاص حقیقی نیز هم چون اشخاص حقوقی باید مدارکی را ارائه دهند تا بتوانند کد فراگیر خود را دریافت کنند.کپی پاسپورت فرد، اسکن عکس پرسنلی فرد از جمله موارد مورد نیاز است. ذکر این نکته نیز ضروری به نظر می رسد که اتباع خارجی که کمتر از 18 سال سن دارند و به صورت انفرادی پاسپورت جداگانه ای ندارند، شرایط ویژه ای پیدا می کنند.

اگر نام این افراد در پاسپورت قیم ایشان ثبت شده باشد، باید علاوه بر صفحه ای که اطلاعات مربوط به وی ذکر شده است، از صفحه اصلی پاسپورت نیز که دارای مشخصات قیم قانونی فرد است تصویری ارسال شود.یکی از سوالاتی که شاید برای اتباع خارجی پیش آمده باشد این است که آیا برای هر کار، نیاز به دریافت کد فراگیر مجزاست یا خیر؟

در پاسخ به این سوال باید گفت کد فراگیر این قابلیت را دارد که به تعداد دفعات نامحدود مورد استفاده قرارگیرد و برای تمامی امورات فوق الذکر قابل استفاده است.گفتنی است کد فراگیر یا فیدا کد، برای هر شخص حقیقی که در ایران مشغول به فعالیت است صادر می شود و محدودیت خاصی ندارد.

کشتیرانی
حمل زمینی
وانت
حمل هوایی
نظر شما
نام و نام خانوادگی:

شماره تماس (نمایش داده نمی شود):

کد امنیتی: captcha

متن پیام: (نظر شما پس از بررسی منتشر خواهد شد)


مطالب مرتبط:
مخفی کردن >>