اپلیکیشن زینگ | باربری آنلاین
زینگ - سامانه جامع حمل و نقل

تماس تلفنی
 
گفتگو آنلاین
 
دانلود زینگ
خانه دانلود اپلیکیشن زینگ آشنایی با زینگ فروشگاه خدمات اطلاعاتی همکاری با ما تماس با ما
زینگ - سامانه جامع حمل و نقل کشوری

تماس تلفنی

گفتگو آنلاین

دانلود زینگ

جستجو
مشاوره و اجرا صادرات واردات ترخیص

گل کاغذی

صادرات گل و گیاهان زینتی در سال گذشته نسبت به مدت مشابه آن در سال 1395 از نظر ارزشی 9 درصد و از نظر وزنی شش درصد کاهش را تجربه کرده است.

خبرگزاری ایسنا: صادرات گل و گیاهان زینتی در سال گذشته نسبت به مدت مشابه آن در سال 1395 از نظر ارزشی 9 درصد و از نظر وزنی شش درصد کاهش را تجربه کرده است.

تحلیل های آماری ارائه شده گویای آن است که صادرات انواع گل و گیاهان زینتی در سال 1396 از نظر ارزش 24 میلیون دلار و از لحاظ وزن 5200 تن بوده است که این ارقام هر دو نسبت به سال قبل خود دچار کاهش شده اند.

اما از جمله مهم ترین دلایلی که باعث کاهش صادرات در این بخش شده می توان به بحث هایی مانند گرانی نرخ کرایه حمل هوایی، مشکلات حمل زمینی از محل کشت، پایانه و... تا گمرک خروجی، مشکلات مربوط به تنظیم زمان بندی تولید و حمل و در نتیجه عدم تحقیق به موقع محصول متناسب با نیاز مشتری و همچنین ورود انفرادی صادر کنندگان ایرانی به بازار های جهانی و عدم پیروی از یک استراتژی مشترک می توان اشاره کرد.

البته طبیعی است که ورود کشور های جدید و نوپا در عرصه صادرات گل و گیاه و فشرده شدن رقابت در بازار های جهانی هم در این امر بی تأثیر نبوده است. از سوی دیگر افزایش فروش گل به قیمت پایین به واحد های فرآوری در خارج از کشور به دلیل نبود امکانات فرآوری در ایران و همچنین بروز ضایعات فراوان و تبدیل به زباله گل به دلیل نبود سیستم های نگهداری و فرآوری که منجر به افزایش تناژ و کاهش عرضه این محصول می شوند از دیگر موانعی به شمار می رود که بر سر صادرات این محصول وجود دارد.

گل های ایرانی کجا می روند؟

اما مروری بر آمار ها گویای آن است که همچون بسیاری از موارد عراق عمده ترین بازار گل های زینتی ایران به شمار می رود که در سال گذشته با افزایش 49.4 درصدی واردات یا رقمی حدود 11.8 میلیون دلار همواره گل از ایران وارد کرده است.

ویتنام را می توان دومین بازار گل و گیاه ایرانی دانست که در سال گذشته واردات این بازار از ایران 55.9 درصد کاهش یافته و از حدود شش میلیون و 800 هزار دلار در سال 1395 به سه میلیون دلار محدود شده است.

ترکمنستان سومین بازار گل های زینتی ایران است که در سال گذشته این بازار هم با کاهش جدی واردات مواجه بوده است. بدین ترتیب در سال گذشته 2.7 میلیون دلار انواع گل و گیاه به این کشور صادر شده که این رقم نسبت به سال ماقبل آن 35.7 درصد کاهش داشته است.

آذربایجان با واردات 1100 میلیون دلاری چهارمین بازار گل و گیاه ایران است که نسبت به سال قبل خود 22.2 درصد افزایش واردات داشته است، همچنین می توان از افغانستان به عنوان پنجمین بازار هدف یاد کرد که با وارداتی در حد یک میلیون دلار نسبت به سال قبل آن 42.9 درصد افزایش واردات داشته است.

در این مدت چهار میلیون و 400 هزار دلار انواع گل و گیاه به کشور های دیگر صادر شده که این رقم نسبت به مدت مشابه آن در سال قبل 46.7 درصد افزایش را نشان می دهد. سهم صادرات گل و گیاه در پنج بازار عمده صادراتی نیز 81 درصد از کل صادرات این بخش را به خود اختصاص داده است.

جدول زیر وضعیت صادرات انواع گل ها و گیاهان زینتی در سال گذشته را نشان می دهد:

بیش ترین صادرات گل ایران به کدام کشور است؟

گل کاغذی

البته سال گذشته در زمینه واردات انواع گل های زینتی نیز شاهد اعمال محدودیت هایی در کشور بویدم. بدین تریتب رئیس سازمان حفظ نباتات اعلام کرد که "بن سای" و "لاکی بامبو" با توجه به آلوده بودنشان به آفات و بیماری هایی که ممکن است خسارات ملی به بار آورند، وارداتشان از چین و تایلند ممنوع شده، چراکه 60 درصد محموله های این کشور ها آلوده هستند.

مشاوره و اجرا صادرات واردات ترخیص
نظر شما
نام و نام خانوادگی:

شماره تماس (نمایش داده نمی شود):

کد امنیتی: captcha

متن پیام: (نظر شما پس از بررسی منتشر خواهد شد)


مطالب مرتبط:
مخفی کردن >>