اپلیکیشن زینگ | باربری آنلاین
زینگ - سامانه جامع حمل و نقل

تماس تلفنی
 
گفتگو آنلاین
 
دانلود زینگ
خانه دانلود اپلیکیشن زینگ آشنایی با زینگ فروشگاه خدمات اطلاعاتی همکاری با ما تماس با ما
زینگ - سامانه جامع حمل و نقل کشوری

تماس تلفنی

گفتگو آنلاین

دانلود زینگ

جستجو
مشاوره و اجرا صادرات واردات ترخیص

آبه کاری رودیوم

رودیوم فلزی براق، سخت و بسیار صیقلی است. این فلز یکی از 6 فلز گروه پلاتین بوده و از 5 فلز دیگر سخت تر است. رودیوم پایداری و مقاومت خوبی در برابر خوردگی دارد.

رودیوم نسبت به پلاتین در برابر مواد شیمیایی مقاومت بیشتری دارد، اگرچه در دماهای بسیار بالا در معرض هوا به طور سطحی اکسید می شود اما در دمای معمولی و یا بالا در برابر تیرگی و اکسید شدن مقاوم است.

اب کاری رودیوم سبب ایجاد لایه ای سفید، براق و سخت بر روی فلز می شود. آب کاری رودیوم به عنوان یک پوشش بادوام در صنایع الکترونیک، جواهر آلات، تجهیزات علمی و جراحی و ماده تماسی در بردهای الکتریکی کاربرد دارد. انعکاس بالا و مقاوت گرمایی این فلز سبب شده به طور وسیعی در آینه های صنعتی، پروژکتورها، بازتابنده های IR و وسایل مشابه استفاده شود.

پوشش های آب کاری رودیوم به مراتب سخت تر، با مقاومت سایشی بالاتر نسبت به لایه پلاتین می باشد و به دلیل هدایت الکتریکی بالاتر نسبت به پلاتین در وسایل الکترونیکی کاربرد دارند.با افزایش دمای محیط عملیاتی سرعت خوردگی افزایش می یابد. بنابراین در کاربردهای با دمای بالا، استفاده از رودیوم طول عمر بیشتری را مهیا می کند نسبت به طلا. چون رودیوم فلز بسیار سفید براقی است و همچنین به دلیل سختی آن، در جواهرات به عنوان لایه آبه کاری استفاده می شود.

از دیگر کاربردهای آب کاری رودیوم استفاده تزئینی در آب کاری ظروف نقره جهت جلوگیری از تیره شدن ظروف می باشد.این فلز از معدود فلزاتی است که در همه شرایط اتمسفری براقیت و سفید بودن خود را حفظ می کند.

کاربرد های آب کاری رودیم

  • این عنصر در جواهرات به عنوان عنصر تزیینی استفاده می شود.
  • به دلیل مقاومت الکتریکی پایین و همچنین مقاومت به خوردگی استفاده می شود.
  • رودیم بسیار محکم بوده و در پوشش یرخی از ابزار چشمی کاربرد دارد.
  • عمده ترین کاربرد آبه کاری رودیوم در جواهرات گرانبها می باشد. از حمام سولفات یا سولفات فسفات استفاده می شود. رودیوم را می توان به صورت مستقیم بر روی فلزات نیکل، نقره، طلا و پلاتین رسوب داد.

الکترولیت رودیوم به صورت زیر می باشد

  • رودیم 1/5-2 گرم بر لیتر
  • اسید فسفریک 80-40 سی سی بر لیتر
  • اسید سولفوریک 80-20 سی سی بر لیتر
  • دما 50-20 درجه سانتیگراد

برای مشاهده مشروح مطلب بر روی این لینک کلیک کنید.
مشاوره و اجرا صادرات واردات ترخیص
نظر شما
نام و نام خانوادگی:

شماره تماس (نمایش داده نمی شود):

کد امنیتی: captcha

متن پیام: (نظر شما پس از بررسی منتشر خواهد شد)


مطالب مرتبط:
مخفی کردن >>