اپلیکیشن زینگ | باربری آنلاین
زینگ - سامانه جامع حمل و نقل

تماس تلفنی
 
گفتگو آنلاین
 
دانلود زینگ
خانه دانلود اپلیکیشن زینگ آشنایی با زینگ فروشگاه خدمات اطلاعاتی همکاری با ما تماس با ما
زینگ - سامانه جامع حمل و نقل کشوری

تماس تلفنی

گفتگو آنلاین

دانلود زینگ

جستجو
مشاوره و اجرا صادرات واردات ترخیص

شبکه Elrond نوعی بلاک چین جدید ایجاد کرده است که قرار است بسیار مقیاس پذیر، ایمن و کم هزینه باشد. مقیاس پذیری مشکل اصلی بلاک چین ها است و Elrond این مشکل را نشانه گرفته است. توکن داخلی این شبکه ERD نامیده می شود که یک ارز دیجیتال متن باز است و برای انتقال ارزش بین شبکه های بلاک چینی و غیر بلاک چینی مختلف به کار می رود.

شبکه Elrond طوری طراحی شده که در آن خبری از الگوریتم گواه اثبات کار (PoW) و مصرف زیاد انرژی نیست. در اینجا از الگوریتم گواه اثبات سهام (PoS) استفاده می شود و استیکینگ امکان پذیر است. توسعه دهنده ها در این شبکه می توانند با استفاده از ابزار های مفید موجود، اقدام به ساخت برنامه های مورد نظر خود بر روی این بلاک چین کنند. استیکینگ و توکن ERD انگیزه لازم را برای مشارکت کاربران و تامین امنیت این شبکه فراهم می کنند. Elrond در جریان یک IEO و در صرافی Binance در جولای 2019 راه اندازی شد. این پروژه خود را به عنوان پروتکل انتقال دارایی برای اقتصاد دیجیتال معرفی کرده است.

شبکه Elrond چیست؟
شبکه Elrond یک پروتکل ارز دیجیتال توزیع شده و غیر متمرکز است که مبتنی بر گواه اثبات سهام و شاردینگ وضعیت انطباقی است. Elrond یک بلاک چین عمومی است که از قرارداد های هوشمند پشتیبانی می کند و این یعنی که توسعه دهنده های برنامه های غیر متمرکز، می توانند برنامه های خود را بر روی بلاک چین Elrond ایجاد کنند. به خاطر چنین ویژگی هایی است که بسیاری Elrond را با پروژه هایی مانند اتریوم و کاردانو مقایسه می کنند. همان طور که گفته شد، Elrond در جریان یک IEO ایجاد شده است و بنابراین از حمایت یک صرافی بزرگ برخوردار است و علاقه زیادی به نسبت این پروژه در میان کاربران فضای ارز دیجیتال وجود دارد. نتایج اولیه راه اندازی آزمایشی شبکه این پروژه بسیار حیرت آور بوده است و بازده بیش از 260000 تراکنش در ثانیه را نشان داده است که در مقایسه با بیت کوین و اتریوم بی نظیر است. حتی ویزا (Visa) که یک شبکه کاملا متمرکز است، تنها توان پردازش 55000 تراکنش در ثانیه را دارد.

ساختار فنی شبکه Elrond
این شبکه رویکرد بهینه ای به نسبت شاردینگ بلاک چین دارد و از مزیت همه انواع شاردینگ استفاده می کند. این شاردینگ اختصاصی شبکه Elrond را شاردینگ وضعیت انطباقی می نامند که ارتباط را در میان شارد های مختلف به طور برجسته ای بهبود می بخشد و عملکرد را نیز از طریق پردازش موازی افزایش می دهد. این باعث می شود که تعداد تراکنش های پردازش شده در ثانیه افزایش پیدا کند و در نتیجه، مقیاس پذیری به صورت قابل ملاحظه ای بهبود یابد.

به منظور رسیدن به اجماع در این شبکه، از گواه اثبات سهام ایمن استفاده می شود که این امنیت از طریق انتخاب نمونه ای تصادفی برای گروه اجماع حاصل می شود. در اینجا نوعی سازماندهی مجدد نود ها در داخل شارد های دیگر دیده می شود. پس این اجماع با نمونه گیری تصادفی انجام می شود و در اینجا، پیشنهاد دهنده بلاک باید منبع تصادفی قبلی را امضا و تایید کند.

ماشین مجازی شبکه Elrond نوعی موتور اجرای قرارداد هوشمند اختصاصی است که بر روی WASM ساخته شده است. این ساختار باعث می شود که توسعه دهنده ها بتوانند از زبان های برنامه نویسی مختلف برای نوشتن قرارداد هوشمند در این شبکه استفاده کنند. به واسطه WASm، می توان هر یک از این زبان ها را ترجمه کرد و آن را به صورتی قابل درک برای انسان درآورد.

توکن ERD
توکن ERD توکن بومی شبکه Elrond است و باعث می شود که کاربران بتوانند با استفاده از آن به انتقال ارزش بپردازند. توسعه دهنده ها می توانند با استفاده از این توکن به ارزشگذاری سرویس های خود بپردازند و هزینه آنها را با استفاده از این توکن بگیرند. از این توکن برای مدیریت و استیکینگ استفاده می شود و پاداش اعتبارسنج های شبکه نیز از طریق همین توکن داده می شود. ارز دیجیتال ERD یک ارز دیجیتال متن باز، بین پلتفرمی و غیر متمرکز است. با استفاده از این توکن می توان به مبادله اطلاعات بین شبکه های مختلف پرداخت. شبکه این توکن بسیار امن است و از فناوری امضای مقاوم کوانتومی استفاده می کند.

توکن ERD می خواهد یک توکن کاربردی و قابل اعتماد باشد و اعضای تیم آن اعلام کرده اند که در عرض 3 تا 4 سال، این توکن به یک توکن پرداختی قابل اعتماد بدل خواهد شد. عرضه کل توکن ERD ثابت خواهد بود و در نهایت حدود 500 میلیون از این توکن ایجاد می شود و از طریق کیف پول موبایلی توزیع می شود. 5 درصد از این توکن ها برای تیم توسعه دهنده ذخیره شده است و 40 درصد این توکن ها نیز در عرضه اولیه توزیع شده است. یک درصد از این توکن ها نیز قرار است برای توسعه و ترویج مورد استفاده قرار گیرد و 53 درصد باقیمانده نیز برای تولید تنظیم شده است که به مرور تولید خواهد شد و در اختیار کاربران قرار خواهد گرفت.

توکن ERD کاربرد های زیادی دارد که از جمله آنها می توان به پرداخت کارمزد تراکنش ها و کارمزد های منبع برنامه های غیر متمرکز اشاره کرد. اگر فردی بخواهد در این سیستم به عنوان نود مشارکت کند، لازم است که توکن ERD را برای استیکینگ خریداری نماید. از این توکن می توان برای رای گیری در این زنجیره نیز استفاده کرد.

نقش های موجود در شبکه Elrond
به طور کلی می توان سه نقش را برای این شبکه برشمرد. یکی از این نقش ها، نقش اعتبارسنج است که اعتبارسنج ها به پردازش تراکنش ها و تامین امنیت شبکه می پردازند. اعتبارسنج ها برای ایفای این نقش باید به گرو گذاشتن توکن ERD اقدام کنند و اگر بخواهند به ساخت و پاخت و خرابه کاری در شبکه بپردازند، مجازات خواهند شد.

نقش دوم در این شبکه نقش مشاهده گر (observer) است که افرادی منفعل هستند و به استیکینگ توکن ERD نمی پردازند. همان طور که گفته شد، این افراد به استیکینگ نمی پردازند و پاداشی دریافت نمی کنند. این افراد ممکن است کل بلاک چین را بر روی سیستم خود ذخیره کرده باشند و یا شاید تنها بخش هایی از آن را نگه دارند.

نقش سوم در شبکه Elrond نقش فیشرمن (fisherman) است که این افراد، اعتبار بلاک های پیشنهادی را تایید می کنند. این نقش می تواند توسط اعتبارسنج هایی که در اجماع حال حاضر شرکت نکرده اند و یا توسط مشاهده گر‍ ها انجام شود. فیشرمن ها از ایجاد بلاک های نامعتبر جلوگیری می کنند و در عوض این کار پاداش دریافت می کنند.

Elrond در مقایسه با اتریوم و الگوراند
Elrond اتلاف انرژی و قدرت محاسبات را با الگوریتم گواه اثبات سهام ایمن از میان برده است؛ این در حالی است که از طریق شاردینگ خاص این شبکه، انجام موازی تراکنش ها امکان پذیر است و مقیاس پذیری بهبود عظیمی می یابد. توجه داشته باشید که اتریوم برای سال ها از گواه اثبات کار استفاده کرده است و خبری هم از انجام موازی تراکنش ها در آن نیست. Elrond در مقایسه با الگوراند (Algorand) نیز بازده بهتری دارد و این به دلیل شاردینگ خاص آن است. Elrond توانسته است که ایده انتخاب تصادفی الگوراند را بهبود بخشد و زمان انتخاب گروه اجماع را از 12 ثانیه به زیر یک ثانیه برساند. البته اینها ادعا هایی هستند که توسط تیم Elrond مطرح شده اند و طبیعتا طرفداران اتریوم و الگوراند نیز حرف های زیادی برای دفاع از خود دارند. مقایسه این ارز های دیجیتال به آسانی صورت نمی گیرد و هر یک از این ارز ها دارای محاسن و معایب خاص خود هستند.

نقشه راه شبکه Elrond
نقشه راه این پروژه به صورت زیر توسط تیم این پروژه بیرون داده شده است و مقایسه این نقشه راه با عملکرد واقعی پروژه می تواند کمک زیادی به ارزشگذاری پروژه کند.

 • در سه ماه دوم سال 2018 قرار بوده که رساله فنی Elrond بیرون داده شود.
 • در سه ماه سوم سال 2018 قرار بوده که راه اندازی اولیه صورت گیرد.
 • در سه ماه چهارم 2018 قرار بوده که به روز رسانی وایت پیپر انجام شود.
 • در سه ماه اول 2019 نیز قرار بوده که شبکه آزمایشی Elrond راه اندازی شود و نتایج آن مورد بررسی قرار گیرد.
 • در سه ماهه دوم 2019 قرار بوده که راه اندازی شبکه آزمایشی خصوصی، بهینه سازی اجماع، رمزنگاری و راه اندازی کیف پول و Elrond Explorer انجام شود.
 • در سه ماهه سوم 2019 نیز قرار بوده که راه اندازی شبکه آزمایشی عمومی، ادغام IELE VM و راه اندازی برنامه غیر متمرکز CryptoBubbles انجام شود.
 • در سه ماهه چهارم 2019 نیز قرار بوده که وبسایت و نسخه جدید شبکه Elrond بیرون داده شود و بازبینی های امنیتی عمیقی انجام شود.
 • پیشنهاد مدل اقتصادی، ایجاد برنامه در فروشگاه برنامه های غیر متمرکز سامسونگ و کیف پول بومی Elrond از جمله اقداماتی است که قرار بوده که در سه ماهه اول 2020 انجام شود.
 • پیشنهاد مدل مدیریتی و دروازه پرداخت عملکردی از جمله اقداماتی است که قرار بوده در سه ماه دوم 2020 انجام شود.
 • فروشگاه برنامه های غیر متمرکز شبکه Elrond، هویت دیجیتال Elrond و سرویس نامی Elrond از جمله اقداماتی است که برای سه ماهه سوم 2020 باید انجام شود.
 • آغاز دی فای (DeFi)، تحقیق در مورد حریم خصوصی و تعامل پذیر کردن بلاک چین نیز از جمله اقداماتی است که باید در چهار ماهه آخر سال 2020 انجام شود.

تیم Elrond
تیم پشت شبکه Elrond و توکن ERD متشکل از کارآفرینان، مهندسان و محققانی برجسته است و هدف آنها ایجاد بهبود عظیم در سرعت، مقیاس پذیری و هزینه بلاک چین است. آنها می خواهند که دسترسی به اقتصاد دیجیتال را برای همه افراد جهان محقق کنند. این تیم متشکل از افراد زیادی است که ما به معرفی چند تن از برجسته ترین آنها اکتفا می کنیم.

 • بنیامین منچو (Beniamin Mincu) مدیر عامل و هم بنیان گذار این پروژه است. او از منظر فنی فردی برجسته است و از پیشگامان اولیه بلاک چین در اروپا است. او قبلا در NEM Core کار کرده است و مدیر عامل و بنیان گذار Metachain Capital است.
 • لوسیان تودا (Lucian Todea) هم بنیان گذار و مدیر ارشد عملیاتی است که یک کارآفرین فنی و بنیان گذار و مدیر عامل Soft32 است. او از سرمایه گذاران اولیه در Typing DNA و Smart Bill است.
 • لوسیان منچو (Lucian Mincu) هم بنیان گذار و مدیر ارشد اطلاعات است. او جوانی فنی است که بسیاری از مفاهیم را خودش یاد گرفته است. او قبلا در جا هایی مانند Uhrenwork 24 به مهندسی پرداخته است.

مشارکت های Elrond
بسیاری از پروژه ها به خاطر اینکه فاقد مشارکت و شبکه سازی هستند، مورد انتقاد قرار می گیرند و حقیقتا مشارکت ها بسیار مهم هستند و به افزایش کاربرد های یک پروژه کمک شایان توجه ای می کنند. شبکه Elrond مشارکت های بسیار مهمی را ایجاد کرده است که از جمله آنها می توان به مشارکت با Nash، Netopia Payment، Smartbill و همچنین مشارکت های اخیر با Holochain و Chainlink اشاره کرد. این مشارکت ها به معنی این هستند که Elrond قصد دارد که کاربرد ها و قابلیت های خود را بهبود و گسترش بخشد. Elrond در برقراری مشارکت های خود تعصب و پیش داوری ندارد و مشارکت های خود را به پروژه ها و بلاک چین های خاصی محدود نمی کند و این یکی از ویژگی های مثبت Elrond است. طبیعتا این مشارکت ها و ویژگی های مثبت بر رشد و افزایش قیمت توکن ERD هم بی تأثیر نخواهد بود.

یک نگرانی جدی
مسلم است که پروژه های بلاک چین نسل سوم مانند Elrond بسیار جالب هستند و به توسعه دهنده ها کمک می کنند که از شبکه های کندی مانند اتریوم نجات پیدا کنند. اما مشکل و نگرانی اصلی برای سرمایه گذاران در اینجاست که رقابت زیادی در این فضا وجود دارد. به عنوان مثال، پروژه هایی مانند Harmony و Matic بسیار شبیه پروژه شبکه Elrond هستند و مشخص نیست که در آینده کدام یک از این پروژه ها بهتر عمل خواهد کرد و پروژه های دیگر را از فضا خارج خواهد کرد.

سرمایه گذاری در فضای بلاک چین نسل سوم باید با تحقیق و مطالعه زیاد انجام شود و از پیشرفت ها و وضعیت پروژه های مختلف غافل نشد. پروژه ای مانند Elrond دارای اصول بنیادین خوبی است اما همان طور که گفته شد، پروژه هایی مشابه آن وجود دارند و این رقابت را سخت می کند و باید به دقت Elrond و پروژه های مشابه را زیر نظر گرفت.

وضعیت حال حاضر توکن ERD
شبکه Elrond خودش را به عنوان یک معماری جدید بلاک چینی معرفی می کند که بازده و عملکرد را تا 1000 برابر افزایش می دهد. گزارش ها حاکی از آن هستند که شبکه Elrond می تواند تعداد زیادی تراکنش را در ثانیه پردازش کند. این شبکه قصد دارد که دسترسی به اقتصادی اینترنتی را برای جهانیان مهیا کند. توکن بومی این شبکه توکن ERD نام دارد که متن باز و غیر متمرکز است.

قیمت این توکن در لحظه این نوشتار و بنا به گزارش CoinMarketCap حدود 0.021 دلار آمریکا است. حجم بازار این توکن حدود 286 میلیون دلار است و تعداد توکن های در حال گردش آن 13323533427 است. تعداد کل این توکن ها 20 میلیارد خواهد بود. این توکن را می توان در صرافی های برجسته ای مانند بایننس (Binance) معامله کرد و خوشبختانه این توکن مشکل نقدینگی ندارد.

کلام پایانی
شبکه Elrond در حال کار بر روی مشکلی اساسی یعنی مشکل مقیاس پذیری است و راه حل خوبی نیز برای آن ارائه داده است. نوع شاردینگ خاص این شبکه به همراه پردازش خطی و موازی می تواند این مشکل را تا حدود زیادی حل کند. توکن ERD نیز در این میان برای انتقال ارزش مورد استفاده کاربران قرار می گیرد. استفاده از الگوریتم گواه اثبات سهام و فراهم آوردن انگیزه برای کاربران از طریق استیکینگ اقداماتی مثبت هستند که می توانند به ترویج و پیشرفت این پروژه کمک کنند. ایده Elrond چیز تازه ای نیست اما این پروژه دارای تیمی باتجربه و مشارکت هایی مهم است و مهم تر اینکه این پروژه تا به حال بر طبق نقشه راه خود حرکت کرده است. البته این پروژه هنوز در ابتدای راه است و تا عملی شدن، مسیر زیادی در پیش است.

مشاوره و اجرا صادرات واردات ترخیص
نظر شما
نام و نام خانوادگی:

شماره تماس (نمایش داده نمی شود):

کد امنیتی: captcha

متن پیام: (نظر شما پس از بررسی منتشر خواهد شد)


مطالب مرتبط:
مخفی کردن >>