اپلیکیشن زینگ | باربری آنلاین
زینگ - سامانه جامع حمل و نقل

تماس تلفنی
 
گفتگو آنلاین
 
دانلود زینگ
خانه دانلود اپلیکیشن زینگ آشنایی با زینگ فروشگاه خدمات اطلاعاتی همکاری با ما تماس با ما
زینگ - سامانه جامع حمل و نقل کشوری

تماس تلفنی

گفتگو آنلاین

دانلود زینگ

جستجو
مشاوره و اجرا صادرات واردات ترخیص

شبکه Polkadot یک پروژه متن باز است که توسط بنیاد اینترنت نسل سوم ایجاد شده است. این شبکه پلتفرمی قوی و مقیاس پذیر را فراهم می کند که انتقال داده و دارایی را بین بلاک چین های مختلف امکان پذیر می کند. با متصل شدن به شبکه Polkadot، می توان به طیف وسیعی از بلاک چین ها متصل شد و با آنها تعامل داشت. Polkadot مقیاس پذیری را با انتشار تراکنش ها در چند بلاک چین موازی مقدور می کند و با استفاده از این شبکه و چارچوب Substrate، در عرض چند دقیقه می توان یک بلاک چین سفارشی ایجاد کرد. این پروژه طوری طراحی شده که بدون هارد فورک می توان به ارتقا و رفع باگ های آن پرداخت. در این شبکه، همه زنجیره ها می توانند به طور معنی داری با همدیگر ارتباط داشته باشند و امنیتی عالی را فراهم آورند. شبکه Polkadot دارای یک سیستم مدیریتی پیچیده است و صدای همه کاربران در آن شنیده می شود. توکن DOT نیروی محرکه این شبکه است و برای مقاصد مدیریت، استیکینگ (staking) و ایجاد پیوند مورد استفاده قرار می گیرد.

چرا شبکه Polkadot می تواند مفید باشد؟
ما امروزه در جهانی متمرکز زندگی می کنیم و سازمان ها و شرکت های بزرگ در قبال فراهم کردن خدمات و برنامه های خود، داده ها و اطلاعات ما را دریافت می کنند. اهمیت این داده ها و اطلاعات بیش از اهمیت نفت خام است و به همین دلیل است که امروزه فناوری های نوینی مانند بلاک چین بسیار محبوب شده اند. بلاک چین می خواهد کنترل داده ها و حریم خصوصی را به افراد باز گرداند و دیگر لازم نباشد که افراد به اشخاصی ثالث اعتماد کنند.

شبکه Polkadot یک پروتکل بلاک چینی نسل جدید است که شبکه ای از بلاک چین ها را به همدیگر پیوند می دهد و اجازه عملکرد دائمی و پیوسته را به آنها می دهد. Polkadot اجازه انتقال هر نوع داده ای را در بین انواع مختلف بلاک چین ها می دهد و به همین خاطر، گستره وسیعی از کاربرد های جهان واقع را به نمایش می گذارد.

شبکه Polkadot مزایای شبکه های بلاک چینی مختلف را در کنار هم قرار می دهد و فضا را برای ظهور یک بازار غیر متمرکز فراهم می کند. در این بازار می توان به شیوه ای منصفانه تر به خدمات و سرویس ها دسترسی پیدا کرد. بلاک چین با وجود قابلیت های زیادی که دارد، هنوز به مقبولیت عام نرسیده است. Polkadot دارای مزایای خاصی است و سعی می کند که مقبولیت عام بلاک چین را ممکن سازد. از جمله مزایای شبکه Polkadot می توان به شاردینگ (sharding) ناهمگن، مقیاس پذیری، قابلیت ارتقا، مدیریت شفاف و سازگاری بین زنجیره ای اشاره کرد.

زنجیره های متعدد در یک شبکه
امروزه بلاک چین های زیادی برای انجام مقاصد مختلف وجود دارند و این بلاک چین ها تخصصی شده اند و هر کدام در زمینه خاصی کاربرد دارند. شبکه Polkadot در اینجا به عنوان بستری عمل می کند که بلاک چین های تخصصی مختلف را به همدیگر پیوند می دهد و از طریق این شبکه می توان به همه این بلاک چین ها دسترسی داشت.

Polkadot از طریق مدل شاردینگ ناهمگن خود می تواند تعداد زیادی زنجیره را در شبکه خود جمع کند و تعامل و ارتباط بین آنها را فراهم کند. این شبکه باعث می شود که بلاک چین ها بتوانند به پردازش تراکنش و مبادله داده بین یکدیگر بپردازند و Polkadot امنیت لازم برای این کار را نیز به نحو احسن فراهم می کند. هر یک از زنجیره ها می تواند عملکرد خاص و تخصصی خود را در این شبکه داشته باشد و این شبکه به هیچ وجه مانع انجام عملکرد های خاص زنجیره های مختلف نمی شود. وجود زنجیره های زیاد در این شبکه که می توانند به طور تخصصی کار خود را انجام دهند، می تواند به معنی نوآوری و کاربرد های جدید باشد.

امروزه یک بلاک چین به تنهایی جوابگو نیست و به همین خاطر است که ایده Polkadot یک ایده هوشمندانه است. بلاک چین های قدیمی با مشکلات زیادی در زمینه مقیاس پذیری روبرو بودند و تراکنش ها را به صورت یک به یک پردازش می کردند. شبکه Polkadot با استفاده از فناوری شاردینگ خاص خود، اقدام به حل مشکل مقیاس پذیری کرده است و قرار است در آینده این مشکل را با استفاده از طرح زنجیره های رله (relay) تو در تو بیشتر هم حل کند. به این ترتیب، تعداد شارد هایی که به شبکه اضافه می شوند، افزایش می یابد.

Polkadot و تضمین آینده
همه ما از نرم افزار ها و برنامه های مختلف استفاده کرده ایم و می دانیم که این نرم افزار ها و برنامه ها به آپدیت و رفع خطا و باگ نیاز دارند. بلاک چین ها نیز به این شیوه رفتار می کنند و نیازمند به روز رسانی هستند. به روز رسانی بلاک چین ها به سختی انجام می شود و برای این کار باید فورک انجام شود. گاهی برای به روز رسانی یک بلاک چین نیاز به انجام هارد فورک داریم که هارد فورک می تواند اعضای یک جامعه را از همدیگر جدا کند. همه ما هارد فورک بیت کوین و جدا شدن بیت کوین کش را به یاد داریم و می دانیم که هنوز هم اعضای این دو جامعه به لفاظی و انتقاد از یکدیگر می پردازند.

به روز رسانی بلاک چین ها نیاز به زمان زیادی دارد و گاهی ماه ها برای انجام یک به روز رسانی تلاش می شود. این در حالی است که شبکه Polkadot انجام آسان و سریع به روز رسانی ها را ممکن ساخته است و برای انجام این آپدیت ها اصلا نیازی به فورک نیست. Polkadot با استفاده از سیستم مدیریتی شفاف خود توانسته است به این مهم دست یابد و این تحول عظیم را ایجاد کند. بنابراین Polkadot به پروژه های مختلف کمک می کند که چابک و منطبق با فناوری روز باقی بمانند و ریسک هارد فورک های بحث برانگیز را نیز به شدت کاهش می دهد. این هارد فورک ها مانعی جدی برای ورود بسیاری از سازمان ها و شرکت های بزرگ به فضای بلاک چین بودند که شبکه Polkadot اقدام به از میان برداشتن این مانع کرده است.

Polkadot مبتنی بر جامعه است
بلاک چین های اولیه دارای ساز و کار مدیریتی رسمی نبودند و افراد نمی توانستند به اظهار نظر در مورد تغییرات بپردازند و پیشنهاد های خود را اعمال کنند. شبکه Polkadot سیستمی کاملا متفاوت را ایجاد کرده است و توسط همه افرادی مدیریت می شود که دارای توکن DOT هستند. DOT ارز بومی این شبکه است و مدیریت از طریق این توکن به شیوه ای شفاف انجام می شود. همه افرادی که دارای توکن DOT هستند، می توانند به اظهار نظر در مورد تغییرات شبکه بپردازند و پیشنهاد های جدیدی را ارائه دهند. دارندگان این توکن می توانند در انتخاب اعضای شورا نیز کمک کنند. این شورا در واقع نماینده کاربران غیر فعال در داخل این شبکه هستند.

معماری شبکه Polkadot
Polkadot شبکه ای از شارد های بلاک چینی ناهمگن با نام Parachains را به هم پیوند می دهد. این زنجیره ها به زنجیره رله Polkadot مرتبط هستند و توسط این زنجیره رله تامین امنیت می شوند. این زنجیره ها همچنین از طریق پل هایی با شبکه های خارجی ارتباط برقرار می کنند. زنجیره رله را می توان قلب شبکه Polkadot نامید و این زنجیره مسئول تامین امنیت شبکه، اجماع و تعامل بین زنجیره ای است. Parachains عملکرد بلاک چین ها را برای مقاصد خاص بهینه می کند و Parachains در ارتباط با زنجیره رله می تواند نوعی اتصال همیشگی را ایجاد کند. پل ها در این میان به بلاک چین های خاصی گفته می شوند که به شارد های Polkadot اجازه می دهند که به اتصال و ارتباط با شبکه های خارجی مانند بیت کوین و اتریوم بپردازند. پس می بینیم که معماری شبکه Polkadot به گونه ای است که ارتباط بلاک چین های مختلف را به نحو احسن برقرار می کند.

توکن DOT و اهمیت آن در این شبکه
توکن DOT در این شبکه برای سه مقصد مختلف مورد استفاده قرار می گیرد. از این توکن برای مدیریت، استیکینگ و ایجاد پیوند استفاده می شود. افرادی که دارای توکن DOT هستند، بر شبکه کنترل کامل دارند و این بر خلاف شبکه های بلاک چینی دیگر است که در آنجا چنین کنترلی در اختیار ماینر ها (miner) است. افراد دارای توکن می توانند در رویداد های مهمی مانند ارتقای پروتکل و یا اصلاح آن مشارکت کنند و در واقع می توان گفت که شبکه Polkadot دموکراسی را به معنای واقعی کلمه تحقق بخشیده است.

در این شبکه نیز انگیزه برای رفتار صادقانه از طریق استیکینگ فراهم شده است و افرادی که دارای رفتار درست و صادقانه هستند، پاداش دریافت می کنند و افرادی هم که بر خلاف منافع شبکه رفتار می کنند، مجازات خواهند شد. در این شبکه، Parachain جدید با پیوند توکن ها اضافه می شود. Parachain غیر مفید در این شبکه با برداشتن توکن های پیوند خورده حذف می شود و این در واقع، به نوعی همان گواه اثبات سهام (PoS) است.

Kusama و Substrate و ارتباط آنها با Polkadot
Kusama نسخه اولیه و بدون بازبینی و پالایش Polkadot بود که بیرون داده شد و برای آزمایش فناوری Polkadot و انگیزه های اقتصادی آن در جهان واقع مورد استفاده قرار گرفت. Kusama مکانی عالی برای توسعه دهندگان Parachain است و این افراد می توانند در این مکان به آزمایش ایده های خود بپردازند و اگر این ایده ها جواب دادند، آنها را در شبکه Polkadot پیاده سازی کنند.

Kusama توسط جامعه ای از هواداران خود مدیریت می شود و افراد این جامعه دارای توکن KSM هستند. این جامعه به صورت یک شبکه مستقل به کار خود ادامه می دهد و در اینجا خطری متوجه Polkadot نمی شود.

Substrate چارچوبی است که اجازه ایجاد بلاک چین سفارشی و تخصصی را می دهد. این چارچوب دارای انعطاف و قالب هایی آماده است که برای مقاصد مختلف طراحی شده اند. با استفاده از این چارچوب می توان با صرف وقت و انرژی کمتر به توسعه بلاک چین اختصاصی خود اقدام کرد و این چارچوب به توسعه دهنده ها کمک شایان توجه ای می کند.

با استفاده از چارچوب بدون فورک Substrate و ابزار های مدیریتی آن، می توان به نوآوری و پاسخگویی به نیاز های همواره در حال تغییر بازار پرداخت. این به معنی تکامل و رشد بلاک چین مورد نظر شماست و بلاک چینی که با استفاده از این چارچوب ایجاد شده باشد، حرف های زیادی برای گفتن خواهد داشت. Cumulus، ابزار Substrate برای اتصال بلاک چین مورد نظر شما با شبکه ای از بلاک چین ها است که ارتباط و تعامل بین زنجیره ای را در کنار امنیت فراهم می کند.

بنیاد اینترنت نسل سوم (Web3 Foundation)
این بنیاد برای پرورش و حمایت از فناوری ها و اپلیکیشن های غیر متمرکز فضای وب ایجاد شده است. این بنیاد مخصوصا از پروتکل های نرم افزاری که با استفاده از روش های رمزنگاری به تامین عدم تمرکز می پردازند، بسیار حمایت می کند و سعی در تمرکززدایی دارد. این بنیاد می خواهد از این طریق به اکوسیستم اینترنت نسل سوم کمک کند و ثبات آن را فراهم کند. شبکه Polkadot پروتکل پیشگام و طلایه دار بنیاد اینترنت نسل سوم است. این بنیاد به پروژه ها و برنامه هایی که در راستای رسالتش باشند، کمک مادی و معنوی می کند. فناوری های بلاک چینی خلاقانه، شبکه های همتا به همتا، مکانیسم های اقتصادی-کریپتویی و غیره از جمله پروژه ها و برنامه های محبوب این سازمان هستند و چنین پروژه هایی واجد شرایط دریافت کمک از این سازمان هستند.

نقشه راه پروژه Polkadot

نقشه راه این پروژه تا به حال به صورت زیر بوده است:

 • می 2018: مرحله اول از اثبات مفهوم
 • جولای 2018: مرحله دوم از اثبات مفهوم
 • اکتبر 2018: شبکه آزمایشی BBQ-Birch
 • ژانویه 2019: اثبات مفهوم مرحله سوم
 • می 2019: اثبات مفهوم مرحله چهارم
 • آگوست 2019: کاندید شدن زنجیره Kuasma، مرحله اول
 • سپتامبر 2019: کاندید شدن زنجیره Kuasma، مرحله دوم
 • نوامبر 2019: کاندید شدن زنجیره Kuasma، مرحله سوم
 • می 2020: مرحله اول از بیرون دادن شبکه اصلی
 • ژوئن 2020: مرحله دوم از بیرون دادن شبکه اصلی
 • جولای 2020: مرحله سوم از بیرون دادن شبکه اصلی
 • جولای 2020: مرحله چهارم از بیرون دادن شبکه اصلی
 • آگوست 2020: مرحله پنجم از بیرون دادن شبکه اصلی
 • آگوست 2020: تغییر نام DOT

تیم پروژه Polkadot
تیم Polkadot متشکل از تعدادی از برجسته ترین متخصصین بلاک چین است که در اینجا به توضیحاتی در مورد سه نفر از برجسته ترین اعضای این تیم می پردازیم.

 • رابرت هابرمایه (Robert Habermeier) بنیان گذار شبکه Polkadot است. او دارای سابقه تحقیق و توسعه در زمینه بلاک چین و رمزنگاری است و برای مدت زمانی طولانی، یکی از اعضای جامعه Rust بوده است.
 • دکتر گاوین وود (Gavin Wood) نیز از بنیان گذاران این پروژه است. او فعالیت بلاک چینی خود را به عنوان هم بنیان گذار و مدیر ارشد فناوری اتریوم آغاز کرد. او از مخترعین تعدادی از مولفه های اساسی صنعت بلاک چین است که از جمله آنها می توان به سالیدیتی (Solidity) اشاره کرد. او در حال حاضر مسئول هدایت نوآوری ها در Substrate و Polkadot است.
 • پیتر چزان (Peter Czaban) نیز یکی دیگر از بنیان گذاران این پروژه است. پیتر مدیر فناوری بنیاد اینترنت نسل سوم است. او در آنجا در زمینه حمایت از نسل بعدی فناوری های توزیع شده کار می کند. او دارای کارشناسی ارشد مهندسی از دانشگاه آکسفورد (Oxford) است و در صنایع مالی و تحلیل داده کار کرده و دارای تجربه فراوانی است.

وضعیت حال حاضر توکن DOT
قیمت این توکن بنا به گزارش سایت CoinMarketCap و در لحظه این نوشتار حدود 5.92 دلار آمریکا است. حجم بازار این توکن 5.366.048.684 دلار است. حجم معاملات این توکن در 24 ساعت گذشته 334.017.129 دلار آمریکا بوده است. تعداد توکن های در حال گردش این پروژه 905.385.706 است و عرضه کل این توکن هم قرار است یک میلیارد باشد. بالا ترین قیمت این توکن تا به حال 6.79 دلار و کمترین قیمت آن 2.70 دلار بوده است. برخی معتقدند که این توکن در آینده جزو ارز های برتر بازار خواهد بود و در زمان نگارش این مقاله هم، توکن DOT جایگاه ششم در جدول ارزهای دیجیتال را به خود اختصاص داده است.

نتیجه گیری
ارتباط و تعامل بین بلاک چین های تخصصی ایده جالبی است و کاربرد های بسیاری می تواند داشته باشد. شبکه Polkadot انقلابی در حیطه اینترنت نسل سوم است و با وجود ویژگی های منحصر به فردی مانند عدم نیاز به هارد فورک، می تواند در آینده بسیار پیشرفت کند. مقیاس پذیری و امنیت این شبکه نیز منحصر به فرد است و این ویژگی ها همگی به معنی پتانسیلی عظیم و آینده ای درخشان برای این پروژه هستند. البته فراموش نکنید که پروژه های فضای بلاک چین و ارز دیجیتال بسیار پرریسک هستند و در بسیاری از اوقات، پیش بینی ها درست از آب در نمی آیند. هدف از این نوشتار تنها آموزش و اطلاع رسانی است و به هیچ وجه نباید این نوشتار را به عنوان توصیه ای برای سرمایه گذاری تلقی کرد. 

مشاوره و اجرا صادرات واردات ترخیص
نظر شما
نام و نام خانوادگی:

شماره تماس (نمایش داده نمی شود):

کد امنیتی: captcha

متن پیام: (نظر شما پس از بررسی منتشر خواهد شد)


مطالب مرتبط:
مخفی کردن >>