اپلیکیشن زینگ | باربری آنلاین
زینگ - سامانه جامع حمل و نقل

تماس تلفنی
 
گفتگو آنلاین
 
دانلود زینگ
خانه دانلود اپلیکیشن زینگ آشنایی با زینگ فروشگاه خدمات اطلاعاتی همکاری با ما تماس با ما
زینگ - سامانه جامع حمل و نقل کشوری

تماس تلفنی

گفتگو آنلاین

دانلود زینگ

جستجو
مشاوره و اجرا صادرات واردات ترخیص

سیمان

مروری بر وضعیت کشورهای صادر کننده سیمان گویای آن است که در سال 2015 میلادی ایران به عنوان هفتمین کشور تولیدکننده سیمان شناخته شده و 1.6 درصد از کل تولید سیمان جهان را به خود اختصاص داده است.

به گزارش ایسنا، صنعت سیمان در سال های گذشته و به ویژه از زمان شروع بحران اقتصادی سال 2008 در اروپا و آمریکا دستخوش تغییراتی شده است. اکنون چین به عنوان بزرگ ترین تولیدکننده این بخش در سال های اخیر سهمی حدود 58 درصد از کل تولید سیمان جهان در پنج سال گذشته را به خود اختصاص داده است.

بدین ترتیب این کشور در سال 2015 بالغ بر 2350 میلیون تن تولید داشته است. پس از چین، هند به عنوان دومین تولیدکننده این بخش با تفاوتی قابل توجه در حجم تولید 6.6 درصد تولید سیمان جهان را به خود اختصاص داده و در سال 2015 میلادی 270 میلیون تن تولید داشته است.

آمریکا نیز دو درصد سیمان جهان را تولید می کند و 83.4 میلیون تن تولید این کشور بوده است.

ترکیه با تولید 77 میلیون تن سیمان چهارمین تولیدکننده این بخش به شمار می رود که در مجموع 1.9 درصد از تولیدات سیمان جهان را به خود اختصاص می دهد.

برزیل با تولید 72 میلیون تن و دسترسی به 1.8 درصد از کل تولید سیمان جهان، روسیه با تولید 69 میلیون تن و اختصاص 1.7 درصد از تولید سیمان دنیا در رتبه های چهارم و پنجم این جدول قرار گرفته اند.

روسیه نیز با تولید 69 میلیون تن و دسترسی به تولید 1.7 از کل تولیدات سیمان جهان در رتبه ششم این جدول قرار گرفته است.

ایران با تولید 65 میلیون تن سیمان در سال 2015 میلادی نیز 1.6 درصد از کل تولیدات جهان را به خود اختصاص داده و در رتبه هفتم جدول قرار می گیرد.

اندونزی، کره جنوبی، ویتنام، ژاپن، عربستان سعودی، مصر، تایلند، مکزیک، پاکستان، آلمان و ایتالیا دیگر کشورهایی هستند که در این زمینه تولید داشته و رتبه های هشتم تا هجدهم جدول تولیدات سیمان جهان را به خود اختصاص می دهند.

ایران سومین تولیدکننده سیمان در افق 1404

نکته دیگر آنکه مصرف سیمان جهان در سال 2012 برابر با 3.7 میلیارد تن (97 درصد تولید سیمان جهان) سال 2013 معادل چهار میلیارد تن (98 درصد تولید سیمان جهان) و در سال 2014 معادل 4.3 میلیارد تن (103 درصد تولید سیمان جهان) بوده است.

مروری بر 100 شرکت اول این حوزه گویای آن است که چهار گروه ایرانی رتبه های 60، 62، 64 و 75 این جدول را به خود اختصاص داده اند.

طی سال های 1383 تا 1395 ظرفیت سیمان ایران با 156 درصد رشد از 32.6 میلیون تن به 83.5 میلیون تن در سال رسید. همچنین براساس چشم انداز 1404 محصولات کانی غیرفلزی به عنوان اولویت سوم با محوریت صنایع سیمان و کاشی سرامیک در بین 12 اولویت صنعتی مورد توجه قرار گرفته اند.

با در نظر گرفتن آخرین پیش بینی های انجام شده در خصوص نرخ رشد 4.9 درصدی مصرف سیمان تا سال 2018 یا به عبارت دیگر افزایش سرانه مصرف جهانی از 539 به 640 کیلوگرم کسب جایگاه سوم جهان با ظرفیت تولید سالیانه 120 میلیون تن و رتبه اول در صادرات جهانی و ظرفیت تولید در منطقه برای صنعت سیمان ترسیم شده است.

سیمان

رتبه ایران در صادرات سیمان

طبق آمارهای ارائه شده در سال 2016 میلادی رتبه ایران در زمینه صادرات سیمان سفید 25 و در زمینه ی سیمان خاکستری 61 بوده است. در بخش واردات سیمان نیز در این مدت ایران رتبه 164 در زمینه ی واردات سیمان سفید و رتبه 39 در حوزه واردات سیمان خاکستری را داشته است.

همچنین در حوزه سیمان سفید ایران در سال 2015 میلادی 0.09 میلیون دلار و در سال 2016، 0.035 درصد میلیون دلار واردات داشته است. همچنین در بخش سیمان خاکستری میزان واردات ایران در این بخش در سال 2015، 5.1 میلیون دلار و در سال 2016 حدود 4.2 میلیون دلار بوده است.

همچنین در سال 2016 ایران 2.2 میلیون دلار صادرات سیمان سفید داشته است که البته این رقم در قیاس با سال 2015 که صادرات سیمان سفید ایران 5.7 میلیون دلار بوده کاهش قابل توجهی را نشان می دهد.

در حوزه سیمان خاکستری نیز ایران در سال 2016، 0.04 میلیون دلار صادرات داشته که این رقم در قیاس با سال 2015، 0.2 میلیون دلار صادرات ایران در این بخش بوده کاهشی قابل توجه را نشان می دهد.

عمده بازارهای صادراتی سیمان کدامند؟

عمده کشورهای وارد کننده سیمان سفید ایران به ترتیب عبارتند از عراق، امارات متحده، قطر، کویت، بنگلادش، افغانستان، روسیه، قزاقستان، آذربایجان، عمان، تاجیکستان، ارمنستان، کره جنوبی، پاکستان، آفریقای جنوبی، هند، تانزانیا، ترکمنستان، ازبکستان، کنیا، فیلیپین، میانمار، قرقیزستان، بلژیک، گرجستان و سوریه البته در سال های گذشته عربستان سعودی از جمله بازارهای صادراتی ایران دراین بخش بوده است و کشورهای دیگری چون بحرین، ترکیه، استرالیا، بلغارستان، آلمان و آفریقای مرکزی وارداتی در این بخش داشته اند.

همچنین در حوزه سیمان خاکستری به ترتیب کشورهای افغانستان، پاکستان، کویت، عراق، سومالی، افغانستان، عمان، پاکستان، تانزانیا، عراق، تاجیکستان، کنیا، ترکمنستان، آذربایجان، تاجیکستان و ارمنستان از جمله کشورهایی بوده اند که به عنوان مقصد صادراتی ایران شناخته شده اند.

در حوزه واردات سیمان سفید نیز در سال 1395، ترکیه عمده وارد کننده سیمان به ایران بوده است.

در مورد سیمان خاکستری نیز کشورهای چین، کره جنوبی، امارات، هند، آلمان، تایلند، ترکیه و جمهوری چک عمده کشورهای صادر کننده سیمان به ایران بوده اند.

مشاوره و اجرا صادرات واردات ترخیص
نظر شما
نام و نام خانوادگی:

شماره تماس (نمایش داده نمی شود):

کد امنیتی: captcha

متن پیام: (نظر شما پس از بررسی منتشر خواهد شد)


مطالب مرتبط:
مخفی کردن >>