اپلیکیشن زینگ | باربری آنلاین
زینگ - سامانه جامع حمل و نقل

تماس تلفنی
 
گفتگو آنلاین
 
دانلود زینگ
خانه دانلود اپلیکیشن زینگ آشنایی با زینگ فروشگاه خدمات اطلاعاتی همکاری با ما تماس با ما
زینگ - سامانه جامع حمل و نقل کشوری

تماس تلفنی

گفتگو آنلاین

دانلود زینگ

جستجو
مشاوره و اجرا صادرات واردات ترخیص

اگر به دنبال نوشتن قرارداد هوشمند در بستر بلاک چین اتریوم هستید، حتما واژه ERC20 به گوشتان خورده است. در این مقاله می خواهیم توضیح دهیم که این استاندارد چیست و استفاده از آن در نوشتن قرارداد هوشمند چه مزایا و معایبی دارد. بخش ERC در ERC20 مخفف عبارت Ethereum Request for Comments است. RFC خلاصه شده عبارت Request For Comment بوده و اسناد RFC مجموعه ای از یادداشت های تکنیکی و سازمان یافته می باشند که پیرامون اینترنت و مباحث جنبی آن رشد پیدا کرده اند. این اسناد که از سال 1969 میلادی تا به امروز در حال تنظیم و توسعه هستند، حاوی بسیاری از مفاهیم شبکه های کامپوتری مثل قراردادها (پروتکل ها)، رویه ها، برنامه ها و مفاهیم انتزاعی می باشند. مرکز رسمی برای تبیین و نظارت بر این قراردادها سازمان IETF می باشد.

به زبان ساده تر ERC، پروتکل رسمی برای بهبود بلاک چین اتریوم است. عدد 20 هم نشان دهنده یک شناسه خاص برای پروتکل ERC20 می باشد. این پروتکل در سال های اخیر نقش اساسی در صنعت بلاک چین و ارزهای دیجیتالی داشته است و کمک کرده تا هزاران برنامه غیر متمرکز (DApps) در یک پلتفرم به صورت استاندارد توسعه یابند.

استاندارد ERC20 به توسعه دهندگان و شرکت ها اجازه می دهد تا پروژه های خود را توکنیزه کرده و از طریق ICO جذب سرمایه کنند. این استاندارد مجموعه ای از توابع پایه ای است که توسعه دهندگان برنامه در بستر بلاک چین اتریوم باید آنها را پیاده سازی کنند تا توکن آنها یک توکن ERC20 باشد. هرچند که استفاده از این استاندارد اجباری نیست، ولی اکثر توسعه دهندگان آن را رعایت می کنند تا مطمئن باشند که توکن آنها می تواند با انواع کیف پول ها، صرافی ها و قراردادهای هوشمند بدون مشکل کار کند.

شرایط استاندارد ERC20
برای اینکه توکن شما یک توکن ERC20 باشد و بتواند به راحتی با سایر قراردادهای هوشمند ارتباط بگیرد، 6 تابع خاص باید در قرارداد هوشمند توکن شما پیاده سازی شده باشد. این توابع و ورودی و خروجی آنها عبارتند از:

شرایط استاندارد ERC20

دو مورد آخر رویداد هستند و برای نوشتن روی لاگ بلاک چین استفاده می شوند.

با پیاده سازی این توابع، توکن های ERC20 باید بتوانند 4 فعالیت زیر را انجام دهند:

  • ارائه تعداد کل توکن های عرضه شده
  • ارائه موجودی حساب کاربری
  • انتقال توکن از یک فرد به فرد دیگر
  • موافقت با استفاده از توکن به عنوان دارایی پولی

تفاوت توکن های ERC20 و کوین های با بلاک چین مستقل
توکن ها در بستر بلاک چین اتریوم، دارایی هایی هستند که ارزش دارند. آنها همانند بیت کوین، لایت کوین و اتریوم ارسال و دریافت می شوند. تفاوت این توکن ها با ارزهای دیجیتالی که مانند بیت کوین بلاک چین جداگانه دارند، این است که این توکن ها از آدرس های اتریوم استفاده می کنند و تراکنش های خود را روی بلاک چین اتریوم می فرستند؛ درحالی که کوینی مثل بیت کوین، بلاک چین مخصوص خودش را دارد و تراکنش های آن روی بلاک چین بیت کوین ثبت می شوند.

مزایای توکن های ERC20
پیش از اینکه این استاندارد به وجود بیاید، برنامه نویس ها از اسامی متفاوتی برای نوشتن کد خود استفاده می کردند. برای مثال یکی از اسم تابع totalAmount برای ارائه تعداد کل توکن های عرضه شده استفاده می کرد و دیگری از totalNumber. به دنبال آن کیف پول ها و صرافی ها برای ارتباط گرفتن با هر توکن مجبور بودند کد هر توکن را بخوانند و برای ارتباط با آن توکن، تغییرات لازم را در پلتفرم خود اعمال کنند. بنابراین استفاده از یک استاندارد مشخص مزایای زیر را دارد:

  • یکریختی توکن ها
  • سادگی لیست شدن در اکسچنج ها برای ترید
  • سادگی برای ارتباط با سایر قراردادهای هوشمند
  • سادگی برای تعامل با کیف پول های مختلف

معایب ERC20

  • مسائلی وجود دارد که استاندارد ERC20 به آنها نپرداخته است. در این استاندارد گیرنده از دریافت توکن مطلع نمی شود و این امر می تواند منجر به از دست رفتن سرمایه کاربر شود. برای مثال اگر شما توکن های خود را به آدرس قرارداد هوشمند یک توکن ERC20 دیگر ارسال کنید، توکن های شما در آن آدرس گیر می افتد؛ درحالی که چنین تراکنش هایی باید برگشت بخورند. تا آخر سال 2017 حدودا 3 میلیون دلار به این دلیل از دست رفته است. برای حل این مشکل جامعه اتریوم اکنون استاندارد جدیدی به نام ERC-223 معرفی کرده است. این استاندارد اجازه نمی دهد که توکن به آدرسی که از دریافت آن توکن پشتیبانی نمی کند، ارسال شوند.
  • مشکل نرم افزاری batchOverflow مشکل دیگری است که این استاندارد محدودیتی برای آن در نظر نگرفته است. وجود این مشکل در یک توکن می تواند منجر به خرج کردن مبلغی بیش از موجودی، از یک آدرس شود. در ماه آوریل سال 2018 به دلیل این مشکل نرم افزاری، تعدادی از صرافی ها امکان برداشت و واریز تعدادی از توکن های ERC20 را موقتا بستند. این مشکل، همان مشکل کلاسیک سرریزی نوع داده ای integer است که هکرها از طریق آن می توانند مقداری زیادی توکن به دست آورند.
مشاوره و اجرا صادرات واردات ترخیص
نظر شما
نام و نام خانوادگی:

شماره تماس (نمایش داده نمی شود):

کد امنیتی: captcha

متن پیام: (نظر شما پس از بررسی منتشر خواهد شد)


مطالب مرتبط:
مخفی کردن >>