اپلیکیشن زینگ | باربری آنلاین
زینگ - سامانه جامع حمل و نقل

تماس تلفنی
 
گفتگو آنلاین
 
دانلود زینگ
خانه دانلود اپلیکیشن زینگ آشنایی با زینگ فروشگاه خدمات اطلاعاتی همکاری با ما تماس با ما
زینگ - سامانه جامع حمل و نقل کشوری

تماس تلفنی

گفتگو آنلاین

دانلود زینگ

جستجو
مشاوره و اجرا صادرات واردات ترخیص

داستان عجیب واردات قیر از عراق/ قرار بود صادرکننده قیر باشیم!

قیر

نفتی ها /در حالی که ایران داری پتانسیل بالایی در زمینه تولید و صادارت قیر است، اما به تازگی خبر صادرات قیر از عراق به کشور تعجب همگان را برانگیخته، اما چرا کشوری که خود هفتمین تولید کننده و چهارمین صادرکننده قیر دنیاست نیاز به واردات قیر دارد؟

در شرایطی که ایران تا پایان سال 2018، با صادرات 2.5 میلیون تن قیر در سال تامین کننده 10 درصد بازار جهانی قیر با ارزآوری 2 میلیارد دلاری در شرایط تحریم بود، اما این روزها خبر از واردات قیر از عراق به گوش می رسد.
نکته ای که در این میان وجود دارد این است که چرا کشوری که پتانسیل بالای تولید و صادرات قیر دارد باید با تبعات وارد کردن قیر همچون، ورشکستگی واحدهای تولید قیر و توقف صادرات را تجربه کند.
و سوالی که در این میان مطرح می شود این است که علت سکوت نهادهای متولی همچون وزارت صمت، انجمن پالایشی کشور، سازمان تعزیرات، سازمان حمایت از تولیدکننده و مصرف کننده، چه بوده است؟
کارشناسان معتقدند صنعت قیر کشور این روزها درگیر مسائل مختلفی است، این صنعت علاوه بر مسائل حل نشده مزمنی همچون قیمت وکیوم باتوم، ، صادرات قیر بی کیفیت، متولی نداشتن این صنعت، تحریم ها (کشتیرانی، بیمه، نقل و انتقال ارز)، باید از مساله غیر قابل هضمی دیگز نیز مانند واردات قیر عراق به داخل کشور رنج ببرد؛ از سویی دیگر این امر بیانگر تأثیر آغاز فاجعه سیاست های غلط در قیمت گذاری وکیوم باتوم می باشد.
این در حالی است که پیش از این نیز، سخنگوی سابق اتحادیه صادرکنندگان فراورده های نفت، گاز و پتروشیمی ایران اشاره کرد. به گفته سیدحمید حسینی، تعداد بازارهای هدف صادرات قیر ایران از 63 بازار به 21 بازار کاهش پیدا کرده است و عمده این بازارها را رقبای ایران تأمین می کنند. بنابراین سال 1398 سال مهم و سرنوشت سازی برای صادرات قیر ایران چه از لحاظ تأمین کسری بودجه و چه از لحاظ خط راه آینده این صنعت است، درصورتی که دولت مانند سال 97 با تعدد دستورالعمل، قوانین و رویکرد غیرآشتی جویانه با بخش خصوصی در این حوزه برخورد کند، قطعاً سبد صادراتی ایران کوچک تر و رقبا حجم بیشتری به خود اختصاص خواهند داد و باید منتظر بود تا قیر عراق جایگزین ایران در منطقه شود و رقبای بین المللی نیز بازارهای جهانی ایران را به دست بگیرند؛
اما اکنون کار به جایی رسیده است متاسفانه، با توجه به افزایش سه برابری قیمت وکیوم باتوم، تعداد بازارهای هدف صادرات قیر ایران از 63 بازار به 21 بازار کاهش پیدا کرده است.به گونه ای که هم اکنون سهم ایران از بازار تقاضای جهانی به 5 درصد و درآمد ارزی حاصل از صادرات قیر هم به 1 میلیارد دلار کاهش یافته است، به گونه ای که عمده این بازارها را رقبای ایران همچون عراق، یونان، آمریکا، سنگاپور، ایتالیا، کره جنوبی و... تأمین می کنند.
حال کماکان این امید وجود دارد که دولت با تغییر رویکرد و پذیرفتن حضور بخش خصوصی در عرصه تولید و صادارت قیر تلاش کند شرایط را به نفع کشور تغییر دهد تا شاید ایران بتواند تا پایان سال 1398صادر کنند موفق قیر به خارج از کشور باشد.


برای مشاهده مشروح مطلب بر روی این لینک کلیک کنید.
مشاوره و اجرا صادرات واردات ترخیص
نظر شما
نام و نام خانوادگی:

شماره تماس (نمایش داده نمی شود):

کد امنیتی: captcha

متن پیام: (نظر شما پس از بررسی منتشر خواهد شد)


مطالب مرتبط:
مخفی کردن >>