اپلیکیشن زینگ | باربری آنلاین
زینگ - سامانه جامع حمل و نقل

تماس تلفنی
 
گفتگو آنلاین
 
دانلود زینگ
خانه دانلود اپلیکیشن زینگ آشنایی با زینگ فروشگاه خدمات اطلاعاتی همکاری با ما تماس با ما
زینگ - سامانه جامع حمل و نقل کشوری

تماس تلفنی

گفتگو آنلاین

دانلود زینگ

جستجو
مشاوره و اجرا صادرات واردات ترخیص

آهن اسفنجی چیست؟

آهن اسفنجی یک محصول فلزی است که از طریق احیای مستقیم سنگ آهن در حالت جامد تولید می شود. آهن اسفنجی جایگزینی مناسب برای ضایعات است و عمدتا در ساخت فولاد از طریق مسیر ثانویه استفاده می شود. فرآیند ساخت آهن اسفنجی با حذف اکسیژن از سنگ آهن اتفاق می افتد. کیفیت آهن اسفنجی عمدتا توسط درصد فلزی کردن تعیین می شود.

این پارامتر برابر است با نسبت آهن فلزی به کل آهن موجود در محصول است. خود آهن اسفنجی قابل استفاده نیست، اما می تواند برای تولید آهن گداخته پردازش شود. از خطرات آهن اسفنجی نیز می توان به آلودگی های زیست محیطی اشاره کرد.

تولید آهن اسفنجی به ویژگی های مواد خام بسیار حساس است. بنابراین، بررسی مواد شیمیایی و فیزیکی مواد خام به صورت جداگانه در ترکیب بسیار ضروری است. مواد اولیه اولیه برای تولید آهن اسفنجی عبارتند از سنگ آهن، زغال سنگ غیر کک و دولومیت. برای احیای مستقیم سنگ آهن، کوره اصلی استفاده شده کوره دوار است.

خواص آهن اسفنجی

  • محتوای آهن بالا و درجه بالای از فلزکاری
  • کیفیت یکدست و منسجم: جایگزینی آهن اسفنجی با قراضه، مقادیر مس، کروم، تنگستن، سرب، قلع، روی و سایر عناصر مضر در آهن و فولاد مذاب را کاهش می دهد. این کار، کیفیت و مشخصات مکانیکی محصولات ریخته گری و فولادی را افزایش می دهد.
  • محتوای گوگرد و فسفر کمتر: با توجه به مصرف و شارژ آهن اسفنجی و قراضه در کوره های قوس و القایی، مقدار ناخالصی، عناصر گوگرد و فسفر به طور قابل توجهی کاهش می یابد. با پالایش ترکیب شارژ آهن اسفنجی و ضایعات، نیاز به فیلتراسیون ذوب کاهش می یابد. به همین علت عملیات متالورژی درون کوره ساده تر انجام می شود که به این ترتیب کارایی کوره را افزایش می دهد.
  • حداقل میزان گرد و غبار در طی حمل مواد
  • قابلیت جریان خوب در مخازن، لوله ها و نقاله ها برای شارژ بدون وقفه و بدون دردسر

کابرد آهن اسفنجی

آهن اسفنجی کاربردهای بسیاری دارد. در اینجا برخی از کاربردهای قابل توجه عبارتند از:

  • آهن اسفنجی یکی از مهم ترین و ضروری ترین مواد اولیه مورد نیاز برای تولید قطعات مختلف آهن و فولاد مانند میله ها، لوله ها و غیره است.
  • آهن اسفنجی جایگزین پاره قراضه فولاد است. برای تولید فولاد با کوره های القایی و کوره های قوس الکتریکی بسیار ضروری است.
  • آهن اسفنجی یک ماده مناسب برای استفاده به عنوان یک خنک کننده در مبدل های LD در کارخانه های فولاد است.

تفاوت آهن چدن و آهن اسفنجی

آهن چدن نوعی از آهن است که می توان با ذوب کردن سنگ آهن همراه با زغال و سنگ آهک تحت فشار بسیار بالا تولید کرد. پس از خنک سازی، محصول، که به عنوان آهن چدن نامیده می شود، یک آهن است که محتوای کربن بسیار بالا دارد. بنابراین، این محصول بسیار شکننده و ناپایدار است.

همین دلیل نمی توان آهن چدن را به طور مستقیم به این شکل استفاده کرد. در صورتی که همانطور که ذکر شد، آهن اسفنجی را از طریق کاهش مستقیم سنگ آهن می توان تولید کرد.علاوه بر این، تفاوت بین آهن اسفنجی و آهن چدن نیز این است که آهن اسفنجی متخلخل است.

نکته قابل توجه درباره آهن چدن این است که متخلخل نیست و نسبتا متراکم تر است. درنهایت، تفاوت بین این دو محصول فولادی، فرایند تولید آنهاست. به این معنا که؛ فرآیند تولید آهن اسفنجی فرایند حالت مایع است در حالی که فرآیند آهن چدن جامد است.

مشاوره و اجرا صادرات واردات ترخیص
نظر شما
نام و نام خانوادگی:

شماره تماس (نمایش داده نمی شود):

کد امنیتی: captcha

متن پیام: (نظر شما پس از بررسی منتشر خواهد شد)


مطالب مرتبط:
مخفی کردن >>