اپلیکیشن زینگ | باربری آنلاین
زینگ - سامانه جامع حمل و نقل

تماس تلفنی
 
گفتگو آنلاین
 
دانلود زینگ
خانه دانلود اپلیکیشن زینگ آشنایی با زینگ فروشگاه خدمات اطلاعاتی همکاری با ما تماس با ما
زینگ - سامانه جامع حمل و نقل کشوری

تماس تلفنی

گفتگو آنلاین

دانلود زینگ

جستجو
مشاوره و اجرا صادرات واردات ترخیص

تفاوت استیل بگیر و استیل نگیر

آیا فولاد ضد زنگ مغناطیسی است؟

اگر از کسی بپرسید استنلس استیل مغناطیسی است؟، به احتمال زیاد پاسخ های متنوعی خواهید گرفت. برخی معتقدند فولاد ضدزنگ ماده کاملاً غیر مغناطیسی است. برخی دیگر بر این باورند که استیل بگیر می باشد، زیرا حاوی آهن است.

واقعیت این است که برخی از انواع استیل بگیر و برخی دیگر، استیل نگیر هستند. استیل 304 بگیر است. یکی از سوالات این است که آیا استیل بگیر زنگ میزند؟ با توجه به مطالب زیر پاسخ این سوال را متوجه خواهید شد.

چه عاملی باعث مغناطیسی شدن استنلس استیل می شود؟

برای اینکه استیل بگیرشود، باید دو شرط را داشته باشد:

استیل باید دارای آهن باشد و یا ساختار کریستالی استیل باید فریتیک یا مارتنزیتی باشد.چندین گروه فولاد ضد زنگ با خصوصیات فیزیکی مختلف وجود دارد. خصوصیات مغناطیسی فولاد ضد زنگ به عناصر اضافه شده به آلیاژ بسیار وابسته است.

استنلس استیل اصلی ساختار فریتی دارد و مغناطیسی است. این نوع استیل از افزودن کروم تشکیل شده و با افزودن کربن سخت می شوند. افزودن کربن استیل فریتی را به استیل مارنزیتی تبدیل کرده و اغلب در کارد و چنگال استفاده می شوند.

انواع استیل بگیر

استیل بگیر و نگیر، براساس نوع استنلس استیل می توانند در یک گروه قرار بگیرند. علاوه بر استیل 304 بگیر که کمی مغناطیسی است و بسیار پراستفاده می باشد، انواع استنلس استیل زیر در دسته استیل بگیر قرار می گیرند:

  • فولادهای ضد زنگ فریتیک مانند گرید 409، 430 و 439
  • فولاد ضد زنگ مارتنزیتی مانند گرید 410، 420، 440
  • فولاد ضد زنگ دوتایی مانند گرید 2205

قیمت میلگرد استیل بگیر در مقایسه با استیل نگیر با اندکی اختلاف بیشتر می باشد.

استنلس استیل فریتی

استنلس استیل فریتی معمولاً بگیر هستند زیرا در ترکیب شیمیایی مقادیر زیادی فریت دارند. فریت ترکیبی از آهن و عناصر دیگر است. ترکیب ساختار کریستالی فریتیک با آهن باعث می شود که فولادهای زنگ نزن فریتی بگیر شوند.

به عبارت دیگر این ساختار دانه ای آهن همان چیزی است که به فولادهای فریتیک خاصیت مغناطیسی می دهد. فولادهای فریتیک با استفاده از عملیات حرارتی، سخت نمی شوند، اما مقاومت خوبی در برابر ترک خوردگی و استرس دارندبا این حال، برخی از فولادهای زنگ نزن ممکن است کشش مغناطیسی ضعیف تری نسبت به کربن استیل معمولی داشته باشند. گرید 430 از گریدهای پر استفاده استیل بگیر است.

این گرید اغلب در وسایل داخلی از جمله درام های ماشین لباسشویی، سینک های آشپزخانه، کارد و چنگال، پانل های داخلی، ماشین ظرفشویی و سایر وسایل آشپزی یافت می شود. گرید L410 اغلب برای ظروف، اتوبوس ها و قاب های مانیتور LCD استفاده می شود.

استنلس استیل مارنزیتی

بسیاری از استیل مارنزیتی بگیر هستند. در صورت وجود آهن، ساختار بلوری منحصر به فرد فولادهای مارنزیتی می تواند فرومغناطیسی باشد. از آنجا که فولاد ضدزنگ نوعی از فولاد است، مقدار زیادی آهن در آرایش آن وجود دارد. این باعث می شود بسیاری از فولادهای ضد زنگ مارنزیتی مغناطیسی شوند.

فولادهای ضد زنگ دوتایی

فولادهای ضد زنگ دوتایی بگیرهستند زیرا حاوی مخلوطی از آستنیت و فریت هستند. مقدار قابل توجهی فریت به فولادهای دوتایی بگیر کمک می کند. فولادهای ضد زنگ دوتایی دارای استنیت بیشتری نسبت به فولادهای فریتی هستند، به همین دلیل کمترمغناطیسی هستند.

استیل ضد زنگ آستنیتی

رایج ترین فولادهای ضد زنگ آستنیتی هستند  این مواد دارای کروم بالاتری هستند و نیکل نیز به آن اضافه می شود. این نیکل است که ساختار فیزیکی فولاد را تغییر داده و آن را غیر مغناطیسی می کند. لازم است بدانید که ممکن است ساختار کریستالی استیل آستنیتی از طریق سخت کاری یا عملیات حرارتی ویژه تغییر یابد. در این صورت ممکن است فریت در بعضی از نقاط تشکیل شود که فولاد را تا حدی مغناطیسی می کند.

آیا گریدهای 304 و 316 مغناطیسی هستند؟

چون 316 و 304 فولاد ضد زنگ آستنیتی هستند، هنگام خنک شدن، آهن به شکل آستنیت باقی می ماند. فولادهای زنگ نزن آستنیتی مقدار زیادی آستنیت دارند که باعث می شود عمدتا غیرمغناطیسی باشند. گریدهای 304 و 316 استنلس استیل مقدار زیادی آهن در ترکیب شیمیایی خود دارند.

با این حال وجود آستنیت در ساختار آنها به معنای غیر فرومغناطیسی بودن آنهاست. استیل 304 بگیر حاوی کروم و نیکل و مقدار کمی عناصر دیگر است. این گرید یک استیل آستنیت است و فقط در قسمتهای مغناطیسی کمی واکنش نشان می دهد.

فولاد ضد زنگ 316 یک فولاد آلیاژ مولیبدن است. همچنین در برابر میدان مغناطیسی واکنش ناچیزی نشان می دهد. استیل 316 نگیر را در مواردی استفاده می کنند که به فلز غیرمغناطیسی نیاز داشته باشیم.

مشاوره و اجرا صادرات واردات ترخیص
نظر شما
نام و نام خانوادگی:

شماره تماس (نمایش داده نمی شود):

کد امنیتی: captcha

متن پیام: (نظر شما پس از بررسی منتشر خواهد شد)


مطالب مرتبط:
مخفی کردن >>