اپلیکیشن زینگ | باربری آنلاین
زینگ - سامانه جامع حمل و نقل

تماس تلفنی
 
گفتگو آنلاین
 
دانلود زینگ
خانه دانلود اپلیکیشن زینگ آشنایی با زینگ فروشگاه خدمات اطلاعاتی همکاری با ما تماس با ما
زینگ - سامانه جامع حمل و نقل کشوری

تماس تلفنی

گفتگو آنلاین

دانلود زینگ

جستجو
مشاوره و اجرا صادرات واردات ترخیص

کاربرد پتاسیم

کاربردها

 • اکسید پتاسیم که با نام پتاس شناخته شده است، در تولید کود بکار می رود.
 • نیترات پتاسیم در ساخت باروت کاربرد دارد.
 • در ساخت شیشه استفاده می شود.
 • از NaK که آلیاژ سدیم و پتاسیم است، به عنوان رسانه انتقال گرما استفاده می شود.
 • پتاسیم، ماده بنیانی برای رشد گیاهان بوده و در انواع گوناگون خاک یافت می شود.
 • یونهای پتاسیم در سلولهای حیوانی موادی حیاتی برای زنده نگه داشتن سلولها می باشند.
 • کلرید پتاسیم یک جانشین برای نمک طعام بوده، برای ایست قلب در اعدامهای توسط تزریق کشنده استفاده می شود.
 • بیشتر نمکهای پتاسیم بسیار مهم بوده، شامل برمید پتاسیم، کربنات پتاسیم، کلرات پتاسیم، کلرید پتاسیم، کرومات پتاسیم، سیانید پتاسیم، دی کرومات پتاسیم، هیدروکسید پتاسیم، یدید پتاسیم، نیترات پتاسیم و سولفات پتاسیم می باشند.

ایزوتوپها

تا کنون 17 ایزوتوپ پتاسیم شناخته شده اند. شکل غیر ترکیبی پتاسیم از سه ایزوتوپ تشکیل شده است:

 • (K3(93.3%
 • (K-4(00.01%
 • ( K-41(6.7%

باید گفت که K-40 که به صورت طبیعی به وجود می آید، توسط عمل الکترون گیری یا حذف پوزیترون به Ar-40 پایدار تبدیل شده و با خروج نگاترون به ( Ca-40 ( 88.8% پایدار تبدیل می شود. k_40 نیمه عمری 1.250* 109ساله دارد.

فروپاشی K-40 به Ar-40 معمولا در روش تاریخ گذاری بر روی سنگها استفاده می شوند. شیوه تاریخ گذاری K-Ar به این فرضیه بستگی دارد که سنگها در زمان تشکیل هیچ آرگونی نداشته و تمام آرگون ایجاد شده توسط تششعات مانند آرگون 40 در یک سیستم بسته نگهداری شده اند.

کانیها توسط میزان تمرکز پتاسیم و مقدار آرگون ایجاد شده توسط تششعات که در آن جمع شده اند، تاریخ گذاری می شوند. بهترین مواد معدنی که برای انجام عمل تاریخ گذاری مناسب هستند، عبارتند از Biotite , Muscovite , Plutonic, hornblende و Feldspar آتشفشانی. تمام نمونه سنگهای آتشفشانی نیز در صورتی که تغییر نکرده باشند، به همین گونه تاریخ گذاری می شوند.

به غیر از تاریخ گذاری ایزوتوپهای پتاسیم در مبحث هواشناسی نیز کاربرد وسیعی دارند. ایزوتوپهای پتاسیم همچنین در چرخه تغذیه مطالعه می شوند، چرا که پتاسیم یک ماده غذایی لازم برای زندگی است.

پتاسیم در بدن

در نتیجه یونهای +k و +Na اجازه پیدا می کنند از غشاء سلولی عبور کنند و بنابراین action potential به طور غیر مجاز از غشاء سلول عبور می کند. پتاسیم در پلاسمای خون نسبتا در سطح پائینی قرار دارد، ولی درون سلولها تمرکز زیادی دارد. سطوح پائین آن در خون hypokalemia و سطوح بالای آن hyperkalemia نام دارند. هر دو سطح پائین و بالا برای قلب خطرناکند.

هشدارها

پتاسیم باآب بسیار واکنش پذیر است و از این رو باید در زیر روغن های معدنی مانند پارافین قرار گیرد.

شناخت محیط رشد پتاسیم

ترکیبات این عنصر در اغلب خاکها به اندازه کافی یافت می شود. با وجود اهمیت زیادی که پتاسیم دارد، هنوز نقش اصلی آن در گیاه کاملاً مشخص نیست و هنوز دقیقاً نمی دانیم در فتوسنتز و تهیه قند و فعال ساختن آنزیم ها چه نقشی ایفا می کند.

در گیاه، این عنصر همانند ازت و فسفر قابل انتقال بوده، بنابراین کمبود آن ابتدا در برگهای پیر مشاهده می شود. از علائم کمبود پتاسیم سوختگی کنار برگها می باشد. از کودهای پتاسیم می توان کلرورپتاسیم، سولفات پتاسیم و نیترات پتاسیم را نام برد.

مشاوره و اجرا صادرات واردات ترخیص
نظر شما
نام و نام خانوادگی:

شماره تماس (نمایش داده نمی شود):

کد امنیتی: captcha

متن پیام: (نظر شما پس از بررسی منتشر خواهد شد)


مطالب مرتبط:
مخفی کردن >>