اپلیکیشن زینگ | باربری آنلاین
زینگ - سامانه جامع حمل و نقل

تماس تلفنی
 
گفتگو آنلاین
 
دانلود زینگ
خانه دانلود اپلیکیشن زینگ آشنایی با زینگ فروشگاه خدمات اطلاعاتی همکاری با ما تماس با ما
زینگ - سامانه جامع حمل و نقل کشوری

تماس تلفنی

گفتگو آنلاین

دانلود زینگ

جستجو
مشاوره و اجرا صادرات واردات ترخیص


کاربرد کبالت در صنایع

استفاده از کبالت در چند سال گذشته به دلیل استفاده از آن در باتری های یون-لیتیومی در خودروهای برقی افزایش یافته است. بنابر اعلام سایت آماری statista جمهوری دموکراتیک کنگو بیشترین ذخایر کبالت در جهان را دارد.

کبالت، عنصر شیمیایی است که با نشان Co و عدد اتمی 27 در جدول تناوبی قرار دارد. این فلز که ترکیبات آن در دوران باستان شناخته شد از آن زمان برای آبی کردن رنگ شیشه مورد استفاده قرار می گرفت.. کبالت فلزی سخت و براق است که تنها در پوسته زمین یافت می شود. این فلز برای نخستین بار و در سال 1735 توسط شیمیدان سوئدی جورج براندت کشف شد.

مصرف کبالت در باتری های یون-لیتیومی

استفاده از کبالت در چند سال گذشته به دلیل استفاده از آن در باتری های یون-لیتیومی در خودروهای برقی افزایش یافته است. بنابر اعلام سایت آماری statista جمهوری دموکراتیک کنگو بیشترین ذخایر کبالت در جهان را دارد.

در سال گذشته میزان ذخایر جهانی کبالت 7 میلیون تن برآورد شد که از این میزان 3.6 میلیون تن آن به کنگو اختصاص داشت و این بدان معنی است که نیمی از ذخایر فلز کبالت در جهان در کنگو قرار دارد. استرالیا نیز با داشتن 1.2 میلیون تن از ذخایر این فلز ارزشمند در رتبه دوم جهان قرار دارد.

که 17.1 درصد از سهم جهانی را شامل می شود. پیش بینی می شود تقاضای مصرف جهانی کبالت برای استفاده در باتری ها تا سال 2025 به 117 هزار تن رسیده و در دیگر صنایع نیز تا 105 هزار تن تقاضای مصرف وجود داشته باشد.

دو سوم تولیدات کبالت جهان در کنگو

تولید کبالت در سراسر معادن جهان در سال 2019 بالغ بر 140 هزار تن بود که دو سوم این میزان تولید در کشور کنگو بوده است. تولید کبالت در معادن کنگو نیز از سال 2008 نزدیک به سه برابر افزایش داشته است. تخمین زده می شود کنگو در سال 2019 صد هزار تن کبالت تولید کرده است. تولید بیش از حد کبالت در سال های اخیر سبب شده تا قیمت این ماده معدنی کاهش یابد.

اگرچه فلز کبالت را در گروه عناصر نادر خاکی به شمار نمی آورند اما این فلز در رتبه 32 ام دنیا از نظر میزان وفور در میان سایر فلزات شناخته می شود. بیشترین مصرف کبالت در کشور امریکا و در تولید ابرآلیاژها استفاد می شود و همچنین کاربردهای دیگر استفاده از این فلز در صنایعی همچون باتری سازی، آلیاژ، سرامیک، کاربیدهای سیمانی است از این رو این فلز به عنوان یک کالای مهم کاربردی و اساسی شناخته می شود.

همچنین از این ماده برای تشکیل آلیاژها استفاده می شود. اساساً، این یک محصول جانبی نیکل، نقره، سرب، مس و آهن است. از ترکیبات کبالت نیز به دلیل رنگ آبی که تولید می کند، برای رنگ آمیزی چینی، شیشه، سفال و کاشی استفاده شده است.

یکی از موارد استفاده از کبالت در آبکاری سطوح به منظور جلوگیری از اکسیداسیون است. همچنین از این ماده در ساخت آلیاژها نیز استفاده می شود. از مواد کبالت در پره های توربین های گازی و موتورهای هواپیماهای جت نیز استفاده می شود.

مشاوره و اجرا صادرات واردات ترخیص
نظر شما
نام و نام خانوادگی:

شماره تماس (نمایش داده نمی شود):

کد امنیتی: captcha

متن پیام: (نظر شما پس از بررسی منتشر خواهد شد)


مطالب مرتبط:
مخفی کردن >>