اپلیکیشن زینگ | باربری آنلاین
زینگ - سامانه جامع حمل و نقل

تماس تلفنی
 
گفتگو آنلاین
 
دانلود زینگ
خانه دانلود اپلیکیشن زینگ آشنایی با زینگ فروشگاه خدمات اطلاعاتی همکاری با ما تماس با ما
زینگ - سامانه جامع حمل و نقل کشوری

تماس تلفنی

گفتگو آنلاین

دانلود زینگ

جستجو
مشاوره و اجرا صادرات واردات ترخیص

نماینده سازمان بنادر و دریانوردی در سازمان بین المللی دریانوردی (آیمو)، ضمن تأکید بر حضور موثر جمهوری اسلامی ایران در سومین و چهارمین مطالعات انتشار گازهای گلخانه ای از کشتی ها، گفت: هدف عمده مطالعات، نظارت بر تغییر سهم صنعت کشتیرانی بر انتشار گازهای گلخانه ای است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان بنادر و دریانوردی، گزارش نهایی چهارمین مطالعه گازهای گلخانه ای(4th IMO GHG Study) که انجام آن در اردیبهشت ماه 1398 به تصویب کمیته حفظ محیط زیست دریایی رسیده بود، منتشر شد.

این مطالعه ضمن پیگیری یافته های حاصل از سه مطالعه قبلی، در راستای تداوم نظارت بر تغییر سهم صنعت کشتیرانی در انتشار گازهای گلخانه ای بود که در آن تلاش شد تا موضوعات مهم و سنجش های آماری مرتبط با انتشار گازهای گلخانه ای ناشی از کشتیرانی (محلی، بین المللی و و کشتی های ماهیگیری) به صورت شفاف و غیرسیاسی ارائه شود.

ماندانا منصوریان؛ نماینده سازمان بنادر و دریانوردی در سازمان بین المللی دریانوردی (آیمو)، با اشاره به اینکه در این مطالعه مقادیر انتشار شش گاز مهم گلخانه ای شامل دی اکسید کربن، متان، دی اکسید نیتروژن، هیدروفلوروکربن ها، پرفلوروکربن ها و هگزا فلورید گوگرد از منشاء کشتیرانی به دو روش جمع آوری داده، شامل روش از بالا به پایین (top-down) و روش از پایین به بالا (bottom-up) در فاصله سال های 2012 تا 2018 تعیین و محاسبه شده، گفت: علاوه بر این، مقدار انتشار مواد دیگری مانند دوده(Black Carbon) نیز در این مطالعه اندازه گیری شده است.

وی افزود: همچنین مجموع انتشار گازهای گلخانه ای ناشی از کشتیرانی (محلی، بین المللی و کشتی های ماهیگیری) به مقدار 977 میلیون تن در سال 2012 و 1076 میلیون تن در سال 2018 بوده که به میزان 9,6 درصد نسبت به سال 2012 افزایش یافته است، در عین حال سهم دی اکسید کربن به عنوان مهم ترین گاز گلخانه ای از کل انتشار گازهای گلخانه ای به میزان 962 میلیون تن در سال 2012 به 1056 میلیون تن درسال 2018 رسیده که رشدی بالغ بر 9.3 درصدی را نشان می دهد.

نماینده سازمان بنادر و دریانوردی در آیمو افزود: سهم انتشار گازهای گلخانه ای از منشاء کشتیرانی نسبت به کل انتشارگازهای گلخانه ای از منشاء فعالیت های انسانی بالغ بر2,76 درصد در سال 2012 و 2.89 درصد درسال 2018 محاسبه شده است.

وی اظهار کرد: در چهارمین مطالعه گازهای گلخانه ای تلاش شده است، تصویر شفاف تر و دقیق تری از تمایز مقدار انتشار گازهای گلخانه ای ناشی از سفرهای داخلی و بین المللی در مقایسه با سومین مطالعه ارائه شود و گزارش چهارمین مطالعه با هدف بررسی و تایید به هفتاد و پنجمین نشست کمیته حفظ محیط زیست دریایی ارائه شده است.

منصوریان خاطرنشان کرد: به عنوان بخشی از افتخارات ملی، جمهوری اسلامی ایران نقش موثری در چهارمین مطالعه گازهای گلخانه ای (2020) به عنوان عضو گروه کارشناسی تضمین کیفیت، کنترل مطالعه و در سومین مطالعه گازهای گلخانه ای (2014) به عنوان عضو کمیته راهنمای مطالعه داشته است.

مشاوره و اجرا صادرات واردات ترخیص
مطالب مرتبط:
مخفی کردن >>