اپلیکیشن زینگ | باربری آنلاین
زینگ - سامانه جامع حمل و نقل

تماس تلفنی

دانلود زینگ
خانه اپلیکیشن زینگ سامانه صادرات و واردات فروشگاه خدمات اطلاعاتی
خدمات جانبی
تماس با ما
زینگ - سامانه جامع حمل و نقل کشوری

تماس تلفنی

دانلود زینگ

جستجو
عضویت در سامانه صادرات، واردات، تجارت
گروه بازرگانی هومان پویان

صادرات

صادرات به قرقیزستان: 
صادرات به قرقیزستان می تواند برای تجار ایرانی جذابیت بالایی داشته باشد، اما نیاز ابتدا نیاز است در این خصوص از یک دانش اولیه برخوردار بود که در این مقاله به آن اشاره می کنیم.

قرقیزستان چگونه کشوری است؟
برای بسیاری از ما ایرانی ها کشورهای آسیای میانه که عمدتا از شوروی سابق استقلال یافته اند، تا همین چند سال قبل کشورهای مبهم و ناشناخته ای بودند تا آنکه در چند سال اخیر کم کم خبرهای مختلفی از پیشرفت های اقتصادی این کشورها به گوش ما رسید.

نمونه بارز این خبرها را می توان پیشرفت اقتصادی چند سال اخیر گرجستان دانست که زبان زد خاص و عام شده است. اما قرقیزستان کجای معادلات ایستاده است؟

برای شناخت این کشور و معرفی بازارهای صادراتی آن ابتدا بد نیست که با وضعیت سیاسی، جمعیت شناختی و اقتصادی اس ابتدا آشنا شویم. قبل از آن بد نیست اشاره کنیم چنانچه به تازگی تصمیم گرفته اید وارد عرصه صادرات شوید، مطلب زیر را از دست ندهید!

جمعیت و ویژگی های فرهنگی اجتماعی قرقیزستان:
فرهنگ مردم این کشور بدون شباهت به فرهنگ سایر کشورهای آسیای میانه نبوده و با کشورمان نیز دارای قرابت های زیادی است. این شباهت های فرهنگی و اجتماعی می تواند پتانسیل خوبی برای صادرات به قرقیزستان باشد. جدول زیر اطلاعات اولیه خوبی به شما در این زمینه می دهد.

جغرافیا، تاریخ و سیاست قرقیزستان چگونه است؟
قرقیزستان از جمله معدود کشورهای محصور در خشکی محسوب می شود که هیچ راه ارتباطی با آب های آزاد ندارد. همسایه های این کشور شامل کشورهای چین، قزاقستان، تاجیکستان و ازبکستان هستند.

علی رغم آنکه دسترسی به دریا وجود ندارد، اما دریاچه زیبای ایسیک کول به طول 182 و عرض 60 کیلومتر جذابیت خاصی به این کشور به لحاظ طبیعی و گردشگری بخشیده است.

قرقیزستان حدود 9 استان دارد و از آب وهوای بسیار متنوعی برخوردار است. به نحوی که در برخی از مناطق آن آب وهوای گرم و در برخی مناطق دیگر هوای سرد حاکم است.

این مساله باعث شده تا قرقیزستان یکی از بهترین قطب های تولید محصولات کشاورزی و همچنین دامپروری شود. وجود معادن مختلف یکی دیگر از ویژگی های جغرافیای مناطق کوهستانی این کشور است.

علی رغم وجود تنوع آب وهوایی، اما بیشتر آب وهوای کوهستانی بر آن حاکم بوده و اکثر مناطق آن کوهستانی است. به طوری که برخی از قله های معروف جهان مانند جنگش چاقوسو با ارتفاع بیش از 7 هزار متر در در این کشور قرار دارد.

از جمله مناطق مهم جغرافیایی آن همچنین می توان به دره فرغانه اشاره کرد که بین سه کشور ازبکستان، تاجیکستان و قرقیزستان تقسیم شده است. این دره یکی از مناطقی است که بین سه کشور محل اختلاف بوده و محل تولید بسیاری از محصولات کشاورزی و همچنین معادن مختلف است.

تاریخ قرقیزستان همانند تاریخ سایر کشورهای آسیای میانه پرفراز و نشیب و همواره متاثر از شوروی و روسیه کنونی بوده است. گفته می شود که قوم قرقیز یک قوم ترک بتار محسوب می شوند که به مناطق آسیای میانه مهاجرت کرده اند.

در قرن های دوازدهم و سیزدهم میلادی دین اسلام در اکثر مناطق این کشور گسترش یافته و در آن هنگام برای مدت ها کشور قرقیزستان به صورت مستقل اداره می شد. تا آنکه در قرن هجدهم میلادی روسیه توانست آن را به تصرف خود درآورد.

روس ها توانستند تأثیرات زیادی را به لحاظ فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی بر این کشور داشته باشند که تاکنون نیز آثار این تأثیرات باقی مانده است. از جمله آنها می توان به زبان، خط الرسم و همچنین فرهنگ روسی اشاره کرد.

سرانجام پس از کش و قوس های فراوان این کشور آسیای میانه بعد از فروپاشی شوروی سابق و در سال 1993 توانست استقلال خود را اعلام کند. از آن زمان تاکنون به صورت مستقل اداره و دارای ساختار سیاسی خاص خود است.

ساختار حکومت و سیاست در قرقیزستان ابتدا به صورت ریاست جمهوری بود که مستقیما از جانب مردم انتخاب شده و اختیارات گسترده ای داشت. اما در ادامه نظام سیاسی آن به نوعی به نظام پارلمانی تغییر یافت.

هر چند که هنوز هم رئیس جمهور دارای اختیاراتی از قبیل هماهنگی بین قوای مختلف و انتخاب برخی وزارء محدود را دارد. در حال حاضر حزبی که بیشترین کرسی های پارلمان را در اختیار بگیرد، نخست وزیر را انتخاب خواهد کرد.

قرقیزستان دارای دو مجلس بوده که یکی از آنها به نام ژاگورکوکنش و دیگری مجلس قانون گذاری است. چندین حزب مختلف سیاسی در آن وجود دارد که بخش قابل توجهی از آنها به کشور روسیه گرایش دارند و به طور کل این کشور نفوذ زیادی در قزاقزستان دارد.

مهم ترین شرکا تجاری قرقیزستان کدام کشورها هستند؟
هر کشوری معمولا برخی شرکا تجاری مهم دارد که بیشترین حجم داد و ستد را با آنها دارد. انتخاب شرکا تجاری به موضوعاتی از قبیل پشتوانه روابط سیاسی، سیاست تجاری کشورها، میزان توسعه یافتگی اقتصاد آنها و حتی مسائل حمل ونقل و فاصله جغرافیایی دو کشور بستگی دارد.

در این خصوص یکی از مهم ترین شرکای تجاری قرقیزستان، کشور روسیه است. این شراکت تجاری ریشه در روابط تاریخی و سیاسی دو کشور طی سالیان متمادی دارد. با این حال، کشورمان در میان شرکا مهم تجاری این کشور آسیای میانه حضور ندارد که به خوبی جای خالی محصولات ایرانی را در این کشور نشان می دهد.

صادرات قرقیزستان بیشتر به کدام کشورها است؟
اشاره شد که این کشور به آب های آزاد دسترسی ندارد. چنین مساله ای می تواند بر روی تجارت یک کشور بسیار تأثیرگذار باشد. با این حال قرقیزستان علاوه بر کشورهای همسایه تلاش کرده تا کالاهای خود را که عمدتا محصولات معدنی و کشاورزی هستند به سایر کشورهای جهان نیز صادر کند.

براساس آخرین آمارهای سازمان تجارت جهانی (WTO) در سال 2018 کشورهای ایتالیا، چین، هلند، روسیه، فرانسه هر کدام به ترتیب با میزان 19.25، 10.29، 10.15، 8.47 و 6 درصد مهم ترین مقاصد صادراتی این کشور آسیای میانه بوده اند.

علاوه بر کشورهای فوق، کشورهایی از قبیل ازبکستان، اسپانیا، کره جنوبی، ژاپن و آلمان مهم ترین مقاصد کالاهای قرقیزستان در سال 2018 بوده اند. در میان این کشورها، سه کشور ازبکستان، چین و روسیه همسایه و مابقی کشورها بیشتر از کشورهای اروپایی هستند.

بیشترین واردات قرقیزستان از کدام کشورها است؟
پاسخ به این سوال برای بسیار از تجار و بازرگانان مهم خواهد بود. چرا که می توانند رقبا خود در بازارهای هدف را به خوبی بشناسند. هر چند که این رقبا در کالاها و زیرگروه های مختلف می تواند متفاوت باشد.

همانطور که قبلا هم اشاره شد، روابط روسیه و قرقیزستان در تمام حوزه های سیاسی، امنیتی، دفاعی و تجاری از گذشته های دور تاکنون بسیار مستحکم بوده است. این مساله باعث شده تا بیشترین حجم واردات آن نیز از کشور روسیه صورت بگیرید.

بعد از آن با اختلاف کشور چین همسایه جنوبی قرار دارد. براساس آخرین آمارهای سازمان تجارت جهانی (WTO) روسیه و چین به ترتیب 38.9 و 16.55 درصد از کل واردات قرقیزستان را به خود اختصاص داده اند که حجم بسیار قابل توجهی است.

بعد از کشورهای چین و روسیه مابقی کشورها هر کدام سهم اندکی از واردات این کشور را دارند که به ترتیب شامل ایتالیا 5، آمریکا 4، کره جنوبی 2، ترکیه 2 درصد است.

علاوه بر این موارد کشورهای دیگری نیز وجود دارند که هر کدام در حد یک یا دو درصد از واردات آن را تامین می کنند. با این حال، آن چیزی که وجه مشترک این آمار بوده، جای خالی حضور پررنگ تجار ایرانی و کالاهای کشورمان است.

لیست مهم ترین کالاهای وارداتی قرقیزستان: 
هر کشوری بنا به نیازهایی که دارد برخی اقلام را بیش از سایر کالاها وارد می کند. به عنوان مثال، کشور روسیه علی رغم صادرات زیاد نفت، اما یکی از واردکنندگان مهم محصولات غذایی محسوب می شود.

چرا که آب وهوای آن کشور بیشتر سرد و خشک بوده و همین موضوع باعث شده تا نیاز به واردت محصولات غذایی داشته باشد. قرقیزستان نیز با توجه به محصولات و تولیدات داخلی خود، نیاز به وارد کردن برخی از گروه های کالایی دارد.

از آنجا که این کشور به لحاظ صنعتی و تکنولوژی کشوری تقریبا ضعیف محسوب می شود، بنابراین بیشترین نیازهای وارداتی آن نیز در این گروه کالاها جای می گیرد.

آمار زیر برگرفته از آخرین آمارهای سازمان تجارت جهانی (WTO) بوده که ارزش دلاری کالاهایی که بیشترین میزان واردات به قرقیزستان را داشته به ترتیب نشان می دهد.

 1. ماشین آلات، تجهیزات مکانیکی، دیگ های بخار، انواع قطعات صنعتی و تجهیزات مربوط به آنها.
 2.  قطعات آهنی و فولادی مختلف.
 3. سوخت های فسیلی (نفت)، روغن های معدنی و محصولات تقطیر آنها، قیر و مواد مختلف معدنی.
 4.  ابزارهای عکاسی، فیلمبرداری، نورپردازی.
 5.  مبلمان، انواع سازه های چوبی، لامپ و وسایل روشنایی.
 6.  انوع مختلف کاغذ و مقوا.
 7.  انواع وسایل برقی، تجهیزات و قطعات آنها، دستگاه های ضبط صوت، تلویزیون و قطعات آنها.
 8.  انواع وسایل نقلیه مختلف و قطعات مربوطه.
 9.  پلاستیک و انواع محصولات مختلف پلاستیکی به اضافه انواع مختلف دارو و تجهیزات پزشکی.
 10.  سنگ های معدنی، محصولات شیمیایی، لاستیک.
 11.  خربزه، مرکبات و سایر انواع میوه.
 12.  عطر و اسانس به اضافه انواع مختلف لوازم آرایشی بهداشتی.

روند صادرات ایران به قرقیزستان: 
در دهه 90 صادرات به این کشور توسط تجار و صادرکنندگان کشورمان تا حد بسیار قابل توجهی بالا رفته است. با این حال، میزان واردات از قرقیزستان به داخل کشورمان چندان بالا نیست.

به همین دلیل در طول سالیان مختلف تراز تجاری ایران همواره با اختلاف قابل توجه وضعیت مثبتی داشته است. آمارهای گمرک جمهوری اسلامی ایران نشان می دهد که طی سالیان گذشته ارزش دلاری کالاهای صادراتی به این کشور بین 20 تا 40 میلیون دلار بوده است.

لیست کالاهای صادراتی ایران به قرقیزستان: 
آمارها از گمرک جمهوری اسلامی ایران در سال 1397 نشان می دهد که برخی از اقلام و کالاها در صدر کالاهای صادراتی از ایران به قرقیزستان هستند.

برخی از محصولات کشاورزی معروف ایرانی مانند پسته و خرما در این لیست دیده می شود.

کشتیرانی
حمل زمینی
وانت
حمل هوایی
نظر شما
نام و نام خانوادگی:

شماره تماس (نمایش داده نمی شود):

کد امنیتی: captcha

متن پیام: (نظر شما پس از بررسی منتشر خواهد شد)


مطالب مرتبط:
مخفی کردن >>