اپلیکیشن زینگ | باربری آنلاین
زینگ - سامانه جامع حمل و نقل

تماس تلفنی
 
گفتگو آنلاین
 
دانلود زینگ
خانه دانلود اپلیکیشن زینگ آشنایی با زینگ فروشگاه خدمات اطلاعاتی همکاری با ما تماس با ما
زینگ - سامانه جامع حمل و نقل کشوری

تماس تلفنی

گفتگو آنلاین

دانلود زینگ

جستجو
مشاوره و اجرا صادرات واردات ترخیص

کاربرد آرسنیک

در قرن بیستم، آرسنِت سرب به عنوان یک آفت کش برای درختان میوه به خوبی مورد استفاده قرار گرفت، ( استفاده از آن در افرادِکه به این کار اشتغال داشتند، ایجاد آسیبهای عصب شناسی کرد) و آرسنیت مس در قرن نوزدهم به عنوان عامل رنگ کننده در شیرینی ها بکار رفت.در سموم کشاورزی و حشره کشهای مختلف استفاده می شود.

آرسنید گالیم یک نیمه رسانای مهمی است که در IC ها بکار می رود. مدارهایی که از این ترکیب ساخته شده اند، نسبت به نوع سیلیکونی بسیار سریعتر هستند آرسنید گالیم بر خلاف سیلیکون آن band gap مستقیم است. پس می تواند در دیودهای لیزری و LED ها برای تبدیل مستقیم الکتریسیته به نور بکار رود.

تری اکسید آرسنیک در خون شناسی برای درمان بیماران سرطان خون حاد که در برابر ATRA درمانی مقاومت نشان می دهند، بکار می رود.در برنز پوش کردن و ساخت مواد آتش بازی و ترقه مورد استفاده قرار می گیرد.

آرسنیک و تمامی ترکیبات آن بسیار سمّی هستند. سمّی ترین ترکیب آرسنیک گاز آرسین است که ترکیب آرسنیک با گاز هیدروژن می باشد. تنفس این گاز به میزان 0/01ppm در مدّت کمتر از 5ثانیه انسان را می کشد این گاز به میزان 100٫000مرتبه از گاز سیانید هیدروژن سمی تر و مهلک تر است.

دلیل اصلی سمی بودن زیاد آرسنیک شباهت شیمیایی آن به فسفر است پس میل دارد در ملکول های زیستی نظیر ATP یا غشای فسفولیپیدی سلول ها و اجزای داخلی سلول و همچنین بیشتر آنزیم های حیاتی جانشین فسفر شود و پیوندهای کوالانس قوی تر از فسفر برقرار کند به همین دلیل آرسنیک سه ظرفیتی بسیار سمی تر از پنج ظرفیتی است آرسنیک با مختل کردن وسیع سیستم گوارشی و ایجاد شوک منجر به مرگ می شود وسایر عوارض بلند مدت این سم سرطان پوست و صدمات جدی به روده و کبد می باشد.

متأسفانه برخی شهرها به دلیل مجاورت با مراکز صنعتی آلاینده، مسمومیت بالای به آرسنیک دارند. مثلاً شهر رفسنجان به دلیل مجاورت به مجتمع مس سرچشمه، یکی از آلوده ترین آب ها را از نظر سطح آرسنیک دار است. استفاده از دستگاه تصفیه آب به مقدار قابل قبول آرسنیک را تصفیه می نماید و در صورت اجبار به مصرف آب آلوده، مصرف شیر و سیر و اسفناج و پرتقال و کلم بروکلی برای سم زدایی توصیه شده است.

مشاوره و اجرا صادرات واردات ترخیص
نظر شما
نام و نام خانوادگی:

شماره تماس (نمایش داده نمی شود):

کد امنیتی: captcha

متن پیام: (نظر شما پس از بررسی منتشر خواهد شد)


مطالب مرتبط:
مخفی کردن >>