اپلیکیشن زینگ | باربری آنلاین
زینگ - سامانه جامع حمل و نقل

تماس تلفنی
 
گفتگو آنلاین
 
دانلود زینگ
خانه دانلود اپلیکیشن زینگ آشنایی با زینگ فروشگاه خدمات اطلاعاتی همکاری با ما تماس با ما
زینگ - سامانه جامع حمل و نقل کشوری

تماس تلفنی

گفتگو آنلاین

دانلود زینگ

جستجو
مشاوره و اجرا صادرات واردات ترخیص

بررسی بازار تلوریم

عمده کاربرد تلوریوم به تولید پنل های خورشیدی تعلق دارد که توجه برخی سرمایه گذاران را به خود جلب کرده است. بیشترین پتانسیل بازار تلوریوم در این زمینه است. این فلز با تعدادی دیگر از عناصر مانند کادمیوم، جیوه، بیسموت و روی یک ترکیب آلیاژی را تشکیل می دهد و ترکیبی به نام تلورید ایجاد می کند که توانایی مواد را برای انتقال الکتریسیته و الکترون فراهم می کند؛ این توانایی هنگام قرار گرفتن در معرض نور خورشید افزایش قابل ملاحظه ای می یابد.

به عنوان مثال تلوریدکادمیوم، به طور فزاینده ای به عنوان ماده اصلی برای پنل های خورشیدی فتوولتائیک نازک مورد استفاده قرار گرفته است. این پنل ها که به صورت فیلم نازک ساخته می شود، از مدل های پیشین این پنل ها عملکرد بسیار بهتری دارند و به میزان هزینه کمتری برای تولید نیازمند هستند. گفته می شود که برای تلوریوم، جایگزین هایی نیز وجود دارد که عبارتند از: سلنیم، نایوبیوم و تانتالوم. با این حال، هیچ کدام از این مواد ویژگی های پرکاربرد تلوریوم را به همراه ندارند.

محتمل ترین مکان ها برای استخراج تلوریوم، در سنگ معدن تلورید طلا، مس و نقره است. در حال حاضر 90 درصد از کل تلوریوم موجود در جهان به عنوان یک محصول جانبی از معدن مس استخراج، فراوری و تولید می شود. گفته شده است که برخی از تولیدکنندگان طلا، بیسموت، نقره و سرب نیز قادر به استخراج این فلز در مقادیر کم بوده اند.

تلوریوم در درجه اول در کشورهای کانادا، ژاپن و روسیه استخراج می شود. اداره زمین شناسی ایالات متحده آمریکا برآورد کرده که در سال 2016، کانادا، ژاپن و روسیه به ترتیب 10، 30 و 35 تن تلوریوم محتوی را استخراج کرده اند. اطلاعات تولیدی ایالات متحده برای جلوگیری از افشای داده های اختصاصی شرکت متوقف شده است و آمار دقیق تری از میزان تولید این کشور در مراجع رسمی وجود ندارد. سازمان زمین شناسی آمریکا همچنین میزان ذخایر تلوریوم در سراسر جهان را فقط 24 میلیون تن برآورد کرده است.

نمودار 1، روند قیمتی فلز تلوریوم را طی سال های گذشته نشان می دهد. در سال 2000 قیمت تلوریوم در حدود 99 دلار آمریکا به ازای هر پوند برای تلوریوم با خلوص 99.5 درصد بود. قیمت ها از 2009 تا 2011 تقریبا 3 برابر شد و به حدود 200 دلار در هر پوند رسید. با این حال، این قیمت تنها یک سال دوام آورد، تا اینکه قیمت به حدود 68 دلار در هر پوند در سال 2012 کاهش یافت.

در اواسط سال 2015 قیمت تلوریوم حدود 35 دلار در هر پوند بود. نمودار 1 تغییرات میانگین قیمت ها را در طی 15 سال گذشته نشان می دهد. چنان که پیداست سال های 2010 تا 2013، پر رونق ترین سال ها برای فلز تلوریوم بوده است. قیمت ها از سال 2016 تا کنون تغییرات خاصی پیدا نکرده است. اما پیش بینی می شود که با توجه به تمایل جهانی برای استفاده از این فلز در پنل های خورشیدی، قیمت ها در سال های آتی روندی افزایشی را شاهد باشد.

مشاوره و اجرا صادرات واردات ترخیص
نظر شما
نام و نام خانوادگی:

شماره تماس (نمایش داده نمی شود):

کد امنیتی: captcha

متن پیام: (نظر شما پس از بررسی منتشر خواهد شد)


مطالب مرتبط:
مخفی کردن >>