اپلیکیشن زینگ | باربری آنلاین
زینگ - سامانه جامع حمل و نقل

تماس تلفنی
 
گفتگو آنلاین
 
دانلود زینگ
خانه دانلود اپلیکیشن زینگ آشنایی با زینگ فروشگاه خدمات اطلاعاتی همکاری با ما تماس با ما
زینگ - سامانه جامع حمل و نقل کشوری

تماس تلفنی

گفتگو آنلاین

دانلود زینگ

جستجو
مشاوره و اجرا صادرات واردات ترخیص


کاغذ ضد آب چیست؟


عملیات ضد آب کردن

ضد آب سازی روندی است که در طی آن یک جسم یا سطح، ضد آب یا مقاوم در برابر آب می شود، به طوری که حالت و خاصیت آن در برابر آب یا مقاومت در برابر ورود آب تحت شرایط مشخص نسبتاً بدون تغییر باقی می ماند. از این روند می توان در محیط های مرطوب یا در عمق مشخصی از آب برای ضدآب سازی سطوح مختلف استفاده کرد.

مقاوم در برابر آب و ضد آب اغلب به نفوذ آب در حالت مایع و احتمالاً تحت فشار اشاره می کند، در حالی که مقاوم در برابر رطوبت اشاره به مقاومت در برابر رطوبت یا نم می کند و جسم یا سطحی که مقاوم در برابر رطوبت یا ضد رطوبت می باشد امکان دارد ضد آب یا مقاوم در برابر آب نباشد. نفوذ بخار آب از طریق یک ماده یا ساختار به عنوان یک نرخ انتقال بخار رطوبت گزارش شده است.

موارد استفاده

از ضد آب سازی برای موارد مختلفی مانند: ساخت و ساز یک سازه، شناور، بوم نقاشی، لباس، دستگاه های الکترونیکی و کاغذ و بسته بندی آن استفاده می شود.در این مقاله قصد داریم در مورد کاغذ ضد آب و روش های ضد آب کردن کاغذ بیشتر صحبت کنیم و کمی اطلاعات مان را بالا ببریم:

ضد آب کردن کاغذ:مهم نیست قصد ضد آب کردن چه نوع کاغذی را دارید چون این کار معمولاً انجام شدنی است. می توانید مانع یا سدی روی کاغذ خود بسازید که از آن در مقابل آب و هوا محافظت کند. در این جا به سه روش ضد آب کردن کاغذ به صورت دستی اشاره می کنیم:

1- ضد آب کردن کاغذ با وکس یا موم:

آماده کردن مواد:شما می توانید این پوشش را با سایش یک شمع معمولی خانگی روی سند خود ایجاد کنید، گرچه نوع کامل تر پوشش دهی با تکنیک غوطه ور کردن حاصل می شود. برای پوشش کاغذ با وکس به مواد زیر نیاز دارید:

 • شمع معمولی یا موم عسل
 • ظرف فلزی
 • کاغذ
 • انبر
 • انتخاب کردن وکس و موم

در صورت نیاز می توان از وکس شمع های خانگی یا حتی شمع های عطری استفاده کرد. شمع های رنگی ممکن است به کاغذ شما رنگ دهند. از گذشته تا کنون از پارافین برای ضد آب کردن پارچه، کنواس و دیگر مواد استفاده می شود.

با این حال استفاده از پارافین نیازمند قرار یری در مکانی با تهیوه بسیار خوب و مناسب دارد. اما باید به این نکته اشاره شود که پارافین از مشتقات سوخت های فسیلی است و سمی است. وکس های غیر سمی مانند موم عسل جایگزینی مناسب برای درنظر گرفتن است.

آماده سازی کاغذ: کاغذ خود را روی مکانی تخت و ثابت که خشک و عاری از هر گونه دوده و خاک باشد. قطعاً دوست ندارید قبل از پوشش دهی، کاغذ شما لکه دار شود.

ایجاد پوشش با وکس: وکس های مختلف، سطح نرمی مختلفی دارند. در نتیجه امتحان وکس روی کاغذ دیگر به شما این دید را می دهد که چقدر نیاز به اعمال فشار برای روی کاغذ دارید. این کار را باید روی تمام نقاط کاغذ خود، پشت و رو انجام دهید.شاید نیاز باشد تا چند بار عمل مالش وکس روی کاغذ را تکرار کنید یا از فشار بیشتری برای چسبیدن وکس به روی کاغذ استفاده کنید.دقت کنید فشار به حدی زیاد نباشد که موجب پارگی کاغذ شود.

غوطه ور کردن:عمل مالش وکس زمانبر است و گاهی وقات پوششی نا برابر روی کاغذ به جا می گذارد. موم زنبورعسل را با این حال می توان درون یک ظرف ذول کرد تا کاغذ را درون آن غوطه ور ساخت. از گرمای متوسط برای تبدیل وکس به وضعیت مایع استفاده کنید.

عمل غوطه ور سازی را با سرعت بالا انجام دهید و از انبر برای خارج کردن کاغذ از مخزن استفاده کنید. بهتر است یک بخشی از کاغذ را درون ظرف کرده بعد از سخت تر شدن پوشش بخش دیگر و به همین ترتیب سمت دیگر کاغذ را به وکس آغشته کنید.

تست کردن پوشش:در این مرحله وکس به سطح کاغذ شما پیوند خورده است و از آن در مقابل رطوبت، دوده و یا حتی گرد و خاک محافظت می کند. اگر جای باقی مانده باشد که وکس روی آن قرار نگرفته باشد کاغذ هنوز در معرض خیس شدن و آسیب پذیری قرار دارد. وکس خود را برداشتهه و نقاط جامانده و نازک را پوشش دهید.

گرما دادن به کاغذ:این بهترین روش برای ایجاد پیوندی سخت و نازک بین وکس و کاغذ است. باید وکس را گرم کنید. از یک منبع گرم کننده مانند سشوآر استفاده کنید. هر دو سمت کاغذ را گرم کنید.

پوشش خود را حفظ کنید:اگرچه وکس از کاغذ شما محافظت می کند. اما در گذر زمان وکس شما از روی کاغذ برداشته می شود. پس باید سند خود را دور از آفتاب و گرما نگهداری کنید. در این صورت تا زمانیکه وکس روی کاغذ باقی مانده باشد کاغذ شما محافظت می شود.

2- ضدآب کردن کاغذ با زاج

اماده سازی مواد مورد نیاز:برای ضدآب کردن کاغذ، شما محلولی را می سازید که فیبرهای سطح را تغییر داده تا جذب متفاوتی داشته باشند. این روش نه تنها کاغذ را ضد آب می کند بلکه بسیار با دوام نیز می شود.

مواد مورد نیاز:

 • زاج
 • پودر صابون کاستیل
 • آب
 • صمغ عربی
 • چسب طبیعی
 • سینی تخت عمیق یا کاسه تخت
 • انبر
 • آماده سازی ایستگاه خشک کردن

وقتی کاغذ خود را به محلول آغشته کردید، باید آن را آویزان کنید تا خشک شود. مانند رخت با گیره کاغذ را از بند آویزان کنید تا خشک شود.

آماده سازی آب: برای ترکیب کردن درست مواد باید آب کمی حرارت داشته باشد. وقتی آب گرم شد مواد را یکی یکی به آب اضافه کنید.

مخلوط کردن محلول: محلول باید انقدر هم بخورد که مواد کاملا ترکیب شوند. محلول نباید زیاذ گرم شده و به نقطه جوش برسد. مرحله هم زدن چند دقیقه زمان می برد. صبور باشید.

ریختن محلول در سینی:محلول خود را از حرارت برداشته و بگذارید کمی دمای آن پایین بیاید. وقتی هنوز گرم است آن را در سینی گود یا کاسه بریزید.

غوطه ور کردن: از انبر برای نگه داشتن کاغذ استفاده کنید. کاملاً پوشش دهی کنید. مدت زمان طولانی کاغذ را در محلول نگهداری نکنید.

خشک شدن: وقتی کاملاً پوشش داده شد. کاغذ را برداشته و از بند آویزان کنید تا خشک شود.

3- ضد آب کردن کاغذ با لاک الکل

جمع آوری مواد ضد آب سازی;شماباید شلاک بی رنگ را چند ماده دیگر برای ساخت محلول ترکیب کنید.

مواد مورد نیاز:

 • شلاک یا لاک الکل بی رنگ
 • بوراکس
 • آب
 • سینی تخت و گود یا کاسه پهن
 • دستگیره
 • آماده سازی محیط
 • بعد از درمان باید به کاغذ اجازه خشک شدن داد.

ترکیب مواد: آب را گرم کنید. یکی یکی مواد را اضافه کرده و به خوبی هم زده تا ترکیب شود.

غربالگری محلول با الک: ناخالصی های محلول باید گرفته شود. و سپس محلول صاف شده را روی ظرف پخش کنید.

غوطه ور کردن:کاغذ را درون محلول غوطه ور کنید و سپس به محیط خشک سازی برده و آویزان کنید.

مشاوره و اجرا صادرات واردات ترخیص
نظر شما
نام و نام خانوادگی:

شماره تماس (نمایش داده نمی شود):

کد امنیتی: captcha

متن پیام: (نظر شما پس از بررسی منتشر خواهد شد)


مطالب مرتبط:
مخفی کردن >>