اپلیکیشن زینگ | باربری آنلاین
زینگ - سامانه جامع حمل و نقل

تماس تلفنی
 
گفتگو آنلاین
 
دانلود زینگ
خانه دانلود اپلیکیشن زینگ آشنایی با زینگ فروشگاه خدمات اطلاعاتی همکاری با ما تماس با ما
زینگ - سامانه جامع حمل و نقل کشوری

تماس تلفنی

گفتگو آنلاین

دانلود زینگ

جستجو
مشاوره و اجرا صادرات واردات ترخیص

تسمه کولر خودرو و عملکرد آن تأثیر به سزایی در کیفیت باد کولر دارد؛ پس چنانچه حس می کنید کولر خودروی تان به خوبی سال گذشته کار نمی کند، به سراغ تسمه آن بروید. خرابی این تسمه، بر عملکرد کمپرسور کولر نیز تأثیر می گذارد. با توجه به فصل گرمی که در آن قرار داریم، برای جلوگیری از بروز مشکل در سیستم خنک کننده خودرو، بعد از مطالعه مقاله توربومگ که نکات مهمی را در مورد تسمه کولر در اختیارتان می گذارد، به سراع بازدید از این قطعه بروید.

تسمه

کمپرسور کولر با نیروی مکانیکی ای که از تسمه می گیرد، شروع به کار می کند؛ به همین دلیل است که خرابی تسمه بر عملکرد کمپرسور هم تأثیر می گذارد؛ حرکت همراه با مشکل تسمه قطعاً نمی تواند محرک خوبی برای کمپرسور باشد. اهمیت بررسی دوره ای این قطعه مصرفی را نباید فراموش کرد تا در زمانی که اصلاً انتظار نداریم، تسمه پاره نشده و سایر قسمت ها را درگیر خرابی نکند.

نکته مهمی که نباید از آن غافل شد این است که تسمه کولر با روشن شدن خودرو، شروع به حرکت می کند؛ اما زمانی که شما کمپرسور را برای استفاده از کولر روشن می کنید، قطعاً درگیری تسمه بیشتر از مواقع خاموشی کمپرسور است. دلیل تأکید بر بازدید از این قطعه در فصل گرما نیز همین است. عمر مفید تسمه کولر بین 40 تا 80 هزار کیلومتر است و بستگی به میزان استفاده شما از خودرو و کولر آن دارد.

جنس تسمه کولر
تسمه ها معمولاً از ترکیب پلاستیک و نوعی نخ و الیاف تولید می شوند. این نوع قطعات به مرور زمان به دلیل نوع جنسی که دارند، دچار پوسیدگی و خوردگی می شوند؛ به همین دلیل هم بررسی دوره ای آنها جزو مهم ترین کارهایی است که رانندگان باید به خاطر بسپارند.

نحوه طراحی و مراحل تولید تسمه کولر باید بسیار مقاوم باشد تا در برابر کشش های مداوم، اصطکاک و گرما خاصیت خود را از دست ندهد. البته، ناگزیر بعد از زمان مشخصی، کیفیت و کارایی تسمه کولر افول می کند؛ اما انتخاب نوع مرغوب این قطعه نیز اهمیت زیادی دارد.

علائم خرابی تسمه کولر
شایع ترین و مهم ترین نشانه خرابی تسمه کولر، شنیدن صدا از داخل کاپوت جلو است. مدتی که از عمر این قطعه می گذرد، کار کردن آن با صدایی شبیه به جیر جیر همراه می شود. برای بازدید از تسمه کولر، داخل کاپوت جلو، زیر کمپرسور کولر را نگاه کنید.

لازم به ذکر است در حال حاضر، بسیاری از خودروها به دلیل نوع طراحی سیستم موتورشان، تسمه کولر ندارند. در واقع در این خودروها، تسمه دینام جایگزینی برای سایر تسمه ها است. خودروهایی مثل پراید یا پژو 2000 هم هستند که همچنان چند تسمه زیر کاپوت آنها تعبیه می شود و علاوه بر تسمه دینام، به تسمه کولر نیز مجهز هستند. دلیل استفاده از تسمه کولر جداگانه برای این خودرو به طراحی نوع موتور آن بازمی گردد.

انواع تسمه کولر
افراد زیادی سؤال می کنند که کدام نوع تسمه کولر برای خودرو بهتر است. مثلاً اگر شما از فروشنده لوازم یدکی، برای خودروی پراید تسمه کولر بخواهید، از شما می پرسد، دنده ای یا ساده؟

منظور از تسمه دندانه دار، مدلی از تسمه است که روی سطح آن آج هایی وجود دارد. بنا بر گفته برخی از کارشناسان، تسمه های دندانه دار به دلایل زیر بیشتر عمر می کنند:

گردش هوا بیشتر است؛ پس زودتر خنک می شوند؛

هنگام کارکردن، اصطکاک کمتر است؛ بنابراین دیرتر خراب می شوند؛

حالت ارتجاعی شان بیشتر است؛ بنابراین ترک نمی خورند.

تسمه

تعویض تسمه کولر
تعویض تسمه کولر کار غیر قابل انجامی نیست، اما توصیه می شود به افراد متخصص سپرده شود. گاهی اوقات صحیح نبستن تسمه باعث خرابی زودتر از موعد آن می شود. توجه داشته باشید که تسمه نباید بیش از اندازه شل یا سفت بسته شود؛ چرا که اگر نادرست در جای خود قرار بگیرد، عملکرد کمپرسور و دینام را هم تضعیف می کند.

مشاوره و اجرا صادرات واردات ترخیص
مطالب مرتبط:
مخفی کردن >>