اپلیکیشن زینگ | باربری آنلاین
زینگ - سامانه جامع حمل و نقل

تماس تلفنی
 
گفتگو آنلاین
 
دانلود زینگ
خانه دانلود اپلیکیشن زینگ آشنایی با زینگ فروشگاه خدمات اطلاعاتی همکاری با ما تماس با ما
زینگ - سامانه جامع حمل و نقل کشوری

تماس تلفنی

گفتگو آنلاین

دانلود زینگ

جستجو
مشاوره و اجرا صادرات واردات ترخیص

چوب روسی

در گذشته از چوب نراد (کاج) برای ساخت لوازم چوبی سبک روستیک استفاده می شد؛ اما امروزه اساتید برای ساخت لوازم چوبی سبک مدرن هم از این چوب استفاده می کنند. شاید بتوان نقش رنگ های چوب و تکنیک های رنگ کاری را در انتخاب این چوب پررنگ دانست.

چوب روسی ازنظر شکل ظاهری دارای رنگ روشن  است که رگه های قهوه ای متمایل به قرمز دارد. برخی گونه های این چوب بسیار سفید و برخی دیگر متمایل به زرد هستند.

علت نام گذاری چوب کاج (نراد، یولکا، ساسنا و…) به چوب روسی هم به دلیل واردات انحصاری از روسیه این چوب در میان اساتید به نام چوب روسی مصطلح شد.

به خاطر عواملی مانند کاشت صنعتی درخت و خصوصیات چوب درخت کاج صنعتی، این چوب دارای قیمت به نسبت پایین در میان چوب های دیگر بود. استان های شمالی مانند مازندران و گیلان از بزرگ ترین استفاده کنندگان این چوب هستند و این هم به دو دلیل عمده بوده است.

واردات چوب روسی از شمال کشور

چوب های کاج (pine) از دریای خزر (آستارا خان) و با استفاده از کشتی به بندرهای شمالی کشور انتقال داده می شوند. به همین دلیل نجارهای حاشیه دریای خزر به این چوب ها دسترسی آسان داشتند. این امر باعث شده در استان های شمالی در کارگاه های نجاری عموما از چوب روسی استفاده می شود.

مقاومت چوب نراد در برابر موریانه

به دلیل وجود رطوبت بسیار بالا و شرایط زیست محیطی، حشرات زیادی اقدام به تخم گذاری در چوب ها می کردند و باعث ایجاد مشکلات زیادی در سازه های چوبی می شدند. چوب کاج به خاطر طعم و خاصیتش، موردعلاقه هیچ حشره ای نیست و نگران استفاده از آن در مناطق مرطوب نخواهید بود.

به همین خاطر هست که خریداران مبلمان ساکن در شمال کشور اگر قصد خرید مبلمان دارند، باید توجه ویژه ای به نوع چوب به کار رفته در کلاف مبلمان باشند که حتماً از چوب روسی باشد.

چرا از چوب کاج در نجاری استفاده می شود؟

همان طور که می دانید استفاده از چوب کاج محدود به بازار ایران نیست و حتی در کشورهای اروپایی هم مورد استفاده قرار می گیرد. البته چوبی که در هر کشوری به غیراز ایران استفاده می شود، به مراتب باکیفیت تر از چوبی هست که در ایران استفاده می شود.

چوب درخت کاج یک چوب سبک و درعین حال قوی و خوش کار است. در گذشته از این چوب برای ساخت دکل کشتی استفاده می کردند. چون این چوب در برابر آب و پوسیدگی مقاومت خوبی داشت. حتی در صنعت راه آهن هم برای ساخت واگن قطار استفاده می شد.

چوب کاج به دلیل داشتن بافت نرم، سبک بودن، قیمت ارزان، در دسترس بودن و دیگر عوامل در بین نجاران محبوب هست. نرمی چوب و خوش کار بودن آن به شما اجازه می دهد که با ابزارهای اولیه نجاری، هر سازه ای که دوست دارید را با چوب نراد بسازید.

رگه های چوب کاج هم زیبایی مخصوص به خود را دارد. اگر یک چوب روسی خوب و خوش نقش پیدا کنید می توانید با تکنیک سند بلاست نقش چوب را برجسته کنید. تکنیک سند بلاست در ایران طرفداران زیادی دارد.

مشاوره و اجرا صادرات واردات ترخیص
نظر شما
نام و نام خانوادگی:

شماره تماس (نمایش داده نمی شود):

کد امنیتی: captcha

متن پیام: (نظر شما پس از بررسی منتشر خواهد شد)


مطالب مرتبط:
مخفی کردن >>