اپلیکیشن زینگ | باربری آنلاین
زینگ - سامانه جامع حمل و نقل

تماس تلفنی
 
گفتگو آنلاین
 
دانلود زینگ
خانه دانلود اپلیکیشن زینگ آشنایی با زینگ فروشگاه خدمات اطلاعاتی همکاری با ما تماس با ما
زینگ - سامانه جامع حمل و نقل کشوری

تماس تلفنی

گفتگو آنلاین

دانلود زینگ

جستجو
مشاوره و اجرا صادرات واردات ترخیص

پارچه ساتن چیست؟

حتما با لباس های فانتزی با پارچه هایی درخشان و نرم را که باعنوان ساتن ارائه می شوند آشنایی دارید. اما ساتن فقط به پارچه لطیف و براق اطلاق نمی شود. در واقع ساتن نام بافت پارچه است و نه اسم یک پارچه!

بافت ساتن یکی از 3 نوع بافت پایه پارچه است. برخلاف بافت سرژه که از خطوط مورب و کجراه شکل گرفته است در بافت ساتن با سطحی صاف و عاری از خطوط کجراه روبرو هستیم.

ساتن چیست؟

همانطور که ذکر شد ساتن یکی از 3 بافت اصلی پارچه است. در کنار بافت تافته و بافت سرژه. پارچه ای که از بافت ساتن به دست می آید پارچه ای براق، نرم و لطیف و الاستیک با دراپه ای زیبا است.پارچه ای با سطحی نرم و جلوه انگیز در یک رو و کمی زبری در روی دیگر. تکنیک های متنوعی در تولید پارچه با بافت ساتن بکار می رود.متغیرهای زیادی است که خواص ساتن را شکل می دهد.

خاستگاه ساتن کجاست؟

تاریخ پیدایش ساتن به قرون وسطی در چین برمی گردد. جایی که این پارچه را با ابریشم می بافتند.اولین بافت ساتن در گوانگژو پدید آمد. جاده ابریشم سبب گسترش این پارچه و بافت ساتن به خاورمیانه و کشورهای غربی گشت.

ایتالیا اولین کشور غربی بود که در قرن دوازدهم ساتن را تولید کرد. این تحول سبب محبوبیت پارچه ساتن نزد اروپاییان در قرن چهاردهم میلادی شد. در واقع جالب است بدانید بیشتر مبلمان کاخ ورسای رویه ای از پارچه ساتن دارند.

بافت ساتن چیست؟

بافت ساتن از الیاف بلند و پیوسته شکل می گیرد. بافت ساتن با در هم رفتن چهار یا بیشتر نخ پود به روی یک نخ تار یا برعکس، چهار یا بیشتر نخ تار به روی یک نخ پود شکل می گیرد.در بافندگی تاری پودی نخ های پود در تار تنیده می شوند.

تفاوت بافت های ساتن چیست؟

همانطور که گفتیم پارچه ساتن با الیاف بلند و پیوسته بافته می شود. در واقع ساتن با طول لیف نه نوع نخ مورد استفاده مشخص می گردد.

در زمان پیدایش ساتن با استفاده از ابریشم بافته میشد که الیافی بلند و پیوسته دارد. پارچه ساتن های مدرن و امروزی با پلی استر یا ریون که هر دو از الیاف بلند تولید می‌شوند نیز بافت می‌گردد.تکرارهای 5 تار و 8 تار ساتن امروزه متداول هستند.

مشاوره و اجرا صادرات واردات ترخیص
نظر شما
نام و نام خانوادگی:

شماره تماس (نمایش داده نمی شود):

کد امنیتی: captcha

متن پیام: (نظر شما پس از بررسی منتشر خواهد شد)


مطالب مرتبط:
مخفی کردن >>