اپلیکیشن زینگ | باربری آنلاین
زینگ - سامانه جامع حمل و نقل

تماس تلفنی
 
گفتگو آنلاین
 
دانلود زینگ
خانه دانلود اپلیکیشن زینگ آشنایی با زینگ فروشگاه خدمات اطلاعاتی همکاری با ما بیمه شخص ثالث تماس با ما
زینگ - سامانه جامع حمل و نقل کشوری

تماس تلفنی

گفتگو آنلاین

دانلود زینگ

جستجو
بیمه شخص ثالث از دم قسط
مشاوره و اجرا صادرات واردات ترخیص

میوه خشک

تجارت میوه خشک در افغانستان: 
افغانستان به علت داشتن میوه‌های بسیار زیاد یکی از قطب‌های تولید میوه خشک در دنیا به شمار می‌رود اما متاسفانه علم و صنعت مناسبی در این زمینه ندارد و موقعیت فوق العاده خوبی برای تجار ایرانی به حساب می آید تا بتوانند میوه خشک را صادر کنند.

کشور افغانستان از قدیم به عنوان یک تولید کننده بزرگ میوه شناخته می شده است. تجارت میوه خشک افغانستان از قدیم رواج داشته است.

افغانستان به کدام کشورها میوه خشک صادر می کند؟
هر ساله مقادیر بالایی از این محصول به کشورهای دیگر از قبیل روسیه، چین، هنگ کنگ، بنگلادش، ایران، ترکیه، عربستان و سایر کشورهای اروپایی صادر می شده است.

میوه های خشک صادراتی افغانستان کدامند؟
از جمله میوه خشکی که از کشور افغانستان به سایر کشورها صادر می شود می توان به چلغوز، مویز، توت خشک، بادام، کشمش، مغز بادام، پسته کوهی اشاره کرد. که هر ساله حدود صد میلیون دلار ارز وارد کشور افغانستان می شود.

آیا افغانستان با دانش روز صادرات میوه خشک را انجام می دهد؟
با توجه به این که این کشور هنوز نتوانسته است در زمینه فرآوری میوه های خشک به نتایج دلخواه خود برسد و هنوز از لحاظ تخصصی و دانش فنی در این زمینه دچار مشکل است ولی باز هم صادرات میوه خشک این کشور به سایر نقاط دنیا برقرار است.

کشورها چگونه با میوه خشک سود آوری دارند؟
امروزه برخی از کشورها در قسمت شمالی افغانستان توانسته اند صنایع بسته بندی خود را با معیارهای بین‌المللی مطابقت دهند و از این راه توانسته اند سود خوبی نصیب خود و کشور افغانستان بکنند.

افغانستان بستر مناسبی برای صادرات محصولات ایران:
با توجه به اینکه ایران دارای مرزهای مشترک با افغانستان است و از قدیم مراودات تجاری و فرهنگی بسیار خوبی با این کشور داشته است این کشور بستر مناسبی برای صادرات محصولات ایران شناخته می شود. تجار ایرانی تا کنون محصولات بسیار زیادی را به کشور افغانستان صادر کرده اند.

محصولات صادراتی ایران به افغانستان کدامند؟
یکی از محصولاتی که ایران به این کشور صادر کرده میوه های خشک یا خشکبار است از جمله میوه خشک صادراتی ایران به افغانستان می توان به سیب خشک، هلو، پرتقال، موز و کیوی اشاره کرد. حتی برگه زردآلو و برگه هلو از جمله این میوه های خشک هستند.

علت خریدن میوه خشک از ایران توسط افغانستان چیست؟
افغانستان که تولید کننده میوه خشک و خشکبار است و باز از کشور ایران میوه خشک می خرد. چرا که در بسته‌بندی و فرآوری میوه های خشک ضعیف است.

حتی کیفیت میوه های خشکی که داخل افغانستان تولید می شود به خاطر شرایط خاصی که این کشور دارد مواد با کیفیت پایین به شما می رود. آن ها بعضی از خشکبار را از ایران وارد کشور خود می کنند.

از جمله خشکبار پرفروش ایران داخل افغانستان:
می‌توان به پسته، کشمش، فندق، گردو و توت رسمی ایران اشاره کرد. توت رسمی ایران در زمره محصولاتی است که در کشور افغانستان به برخی از کشورهای آسیایی صادر می شود.

کدام محصول ایران بنام افغانستان در بازار جهانی وارد می شود؟
این کشور توانسته این محصول ( توت رسمی ایران) را به نام خود وارد بازار جهانی کند. علاوه بر آن این کشور توانسته با وارد کردن پیاز زعفران به کشور خود و پرورش آن زعفران را هم به نام خود در بازار جهانی به فروش برساند و در این رده حتی توانسته رقیب ایران در بازار جهانی به شما رود.

محصولات بی شمار دیگری هم وجود دارد که می توان به کشور افغانستان صادر شود عمده آن میوه خشک که به خاطر کیفیت قیمت مناسبی که داخل ایران دارد به راحتی وارد افغانستان شود و از آن جا به سایر نقاط دنیا صادر می شود.

اهمیت میوه خشک در افغانستان:
در افغانستان میوه به مقدار زیادی تولید می شود و این کشور توانسته با خشک کردن میوه‌های تازه آن را به بازار جهانی معرفی کند و خود را به عنوان یکی از تولید کنندگان میوه خشک در جهان بشناساند.

سالانه چیزی در حدود صد میلیون دلار از فروش میوه خشک ارز وارد کشور افغانستان می شود. در سال‌هایی که طالبان به این کشور حکومت می کرد لطمه های زیادی به صادرات میوه خشک این کشور وارد کرد. به غیر از آن خشکسالی هم توانست آفت بسیاری از محصولات کشاورزی باشد و افغانستان به خاطر این دو دلیل در تنگنا قرار گرفت.

دو چالش رو به روی تجار افغان است؟

  1. بالا بردن حجم تولید
  2. بالا بردن ارزش محصولات خود.

چگونه افغانستان ارزش محصولات خود را بالا می برد؟
آن ها برای این که بتوانند ارزش محصولات خود را بالا ببرند و با قیمت بالاتری به سایر کشورها صادر کنند به فرآوری و بسته بندی میوه های خشک روی آوردند. این صنعت به تازگی در کشور افغانستان جایگاه مناسبی پیدا کرده است.

برخی از تجار افغانستان با تولید و بسته بندی انواع میوه های خشک توانسته اند از این طریق به سود سرشاری برسند و دوباره این کشور را در زمره قطب های تولید کننده و صادر کننده میوه خشک به دنیا معرفی کنند.

صادرات میوه خشک ایران:
اکثر مردم میوه خشک را با همان خشکبار می شناسند و فکر می کنند خشکبار و میوه خشک دو مقوله که در راستای هم قرار دارد. میوه خشک در زمره مواد تبدیلی محصولات کشاورزی به شمار می رود.

صنعت میوه خشک در ایران:
این صنعت می تواند میوه تازه را به محصولی متفاوت با ماندگاری بالاتر تبدیل کند. که از این محصولات می‌توان به خود میوه خشک و حتی لواشک اشاره کرد. این دو محصول دو فرآوری جدید از میوه تازه هستند که بازار بسیار مناسبی در کشورهای اروپایی دارند.

امروزه برخی از کشورهای اروپایی میوه خشک یا آجیل را جایگزین مواد نیروزای شیمیایی کردند برای همین بازارهای اروپا بازار بسیار مناسبی برای میوه خشک ایرانی است.

با توجه به اینکه صنعت میوه خشک در ایران یک صنعت نوپایی است کشور ایران توانسته خود را به عنوان یک قطب بزرگ در زمینه تولید و صادرات میوه خشک معرفی کند.

اگر به دهه گذشته مراجعه کنید حتی مردم کشور ایران با میوه خشک زیاد آشنا نبودند و میوه خشک در سبد خرید مردم جایگاهی نداشت. امروزه مردم به خواص میوه خشک پی بردند و سعی می کنند این محصول را در تمام سال مصرف کنند.

کدام کشورها آجیل و خشکبار ایران را مصرف می کنند؟
کشورهای اروپایی هم از این قاعده مستثنا نبودند کشورهایی مانند سوئد، نروژ، کشورهای شبه جزیره اسکاندیناوی که مناطق کاملا سردسیری هستند آجیل و خشکبار ایرانی را بسیار مصرف می کنند و علاقه خاصی به محصولات ایران دارند.

میوه خشک شده در مقایسه با سایر مواد غذایی از درجه نگه داری بیشتری برخوردار است یعنی می توان به مدت طولانی تری در شرایط خیلی عادی نگهداری کرد و مورد استفاده قرار داد.

میوه خشک در مقایسه با سایر مواد غذایی دارای شرایط خاصی است که این شرایط به آن کمک می کند تا در بازارهای جهانی جایگاه ویژه ای داشته باشد.

مزیت های میوه خشک چیست؟
از مزیت های میوه خشک می توان به سبک بودن، کم حجم بودن، نگهداری به مدت طولانی در خارج از سردخانه، حمل و نقل آسان و بسته بندی راحت آن اشاره کرد.

این مزایا سبب شده بیشتر افرادی که تمایل دارند میوه را تازه مصرف کنند از میوه خشک هم به عنوان جایگزین آن استفاده کنند. و این محصول امروزه در بازارهای صادراتی جهان جایگاه بسیار ویژه ای پیدا کرده است.

میزان صادرات این محصول چه مقدار است؟
میوه خشک در گمرک جهانی با کد 0813 شناخته می شود. رقم کل صادرات ایران چیزی حدود دو میلیون و پانصد هزار دلار است واین به معنی است که ارز آوری بسیار خوبی از این محصول به داخل کشور صورت می‌گیرد.

میوه خشک بستر مناسب برای افراد موفق در تجارت:
برای کسانی که می خواهند وارد این حرفه شوند بستر مناسبی است که میوه خشک را به عنوان یک محصول تجاری خود انتخاب کنند و آن را برای صادرات به سایر کشورها در نظر بگیرند. میزان صادرات این محصول نشان می دهد که افراد مشغول در تجارت میوه خشک را می توان در زمره افراد موفق در نظر گرفت.

رشد سالانه این محصول چه میزان است؟
رشد سالانه این محصول چیزی حدود یک درصد بوده است که نشان می دهد در پنج سال گذشته میوه خشک به عنوان یکی از محصولات صادراتی ایران حائز اهمیت بوده و افراد زیادی برای صادرات میوه خشک وارد این حیطه شده اند.

بیشترین صادرات میوه خشک ایران:
بیشترین صادرات میوه خشک ایران به کشورهای هند، پاکستان، افغانستان، عراق، سوریه و برخی از کشورهای اروپایی است.

این را در نظر بگیرید کشورهای اروپایی امروزه نیاز شدیدی به خرید میوه خشک دارند چون قیمت و کیفیت میوه خشک ایران بسیار مناسب است آن ها تمایل دارند این محصول را از کشور ایران بخرند.

اگر بتوانید بستر مناسبی فراهم کنید تا خریداران میوه خشک شما را پیدا کنند و شما را به عنوان فروشنده این محصول بشناسند سود بسیارمناسبی از فروش این محصول به دست بیاورید.

خریدار میوه خشک جهت صادرات:
ایران بستر مناسبی برای تولید و بسته بندی انواع میوه خشک دارد تمایل بسیار بالایی کشورهای اروپایی برای خرید این محصول از ایران سبب شده تا برخی از افراد به فکر فروش و صادرات این محصول باشند.

آن ها یا در زمره تولید کنندگان این محصول هستند یا این که محصول را از تولیدکنندگان خریداری می کنند و آن را در بسته بندی متفاوت و شیک به کشورهای اروپایی صادر می کنند.

مشاوره و اجرا صادرات واردات ترخیص
نظر شما
نام و نام خانوادگی:

شماره تماس (نمایش داده نمی شود):

کد امنیتی: captcha

متن پیام: (نظر شما پس از بررسی منتشر خواهد شد)


مطالب مرتبط:
مخفی کردن >>