اپلیکیشن زینگ | باربری آنلاین
زینگ - سامانه جامع حمل و نقل

تماس تلفنی
 
گفتگو آنلاین
 
دانلود زینگ
خانه دانلود اپلیکیشن زینگ آشنایی با زینگ فروشگاه خدمات اطلاعاتی همکاری با ما بیمه شخص ثالث تماس با ما
زینگ - سامانه جامع حمل و نقل کشوری

تماس تلفنی

گفتگو آنلاین

دانلود زینگ

جستجو
بیمه شخص ثالث از دم قسط
مشاوره و اجرا صادرات واردات ترخیص


ورق پانچ چیست؟

نگاهی به شیوه تولید ورق پانچ

اولین ورق های پانچ در قرن نوزدهم میلادی تولید شدند (تقریبا حدود 150 سال پیش) که در آن زمان از این ورق ها در غربالگری زغال سنگ استفاده می کردند.حال به بررسی نحوه تولید ورق مشبک در آن زمان می پردازیم:

کارگران معادن زغال سنگ به منظور غربالگری و یا همان فیلتر کردن اندازه های مختلف زغال سنگ به ورق های پانچ نیاز داشتند به همین دلیل مجبور بودند با استفاده از تجهیزات ابتدایی که در دست داشتند سوراخ هایی را روی ورق ها ایجاد کنند.همان طور که می دانید این کار به صورت دستی باعث هدر رفتن منابع می شد که به برخی از این موارد اشاره می کنیم:

 • صرف زمان زیاد
 • نیاز به نیروی کار زیاد

گذر زمان سبب گردید تجهیزات مدرن و جدیدی بدین منظور ایجاد شود و مشکلات و سختی کار را بسیار اندک کند.

دستگاه هایی که با آن ها عملیات پانچ صورت می گیرد

امروزه از دستگاه های زیادی به منظور عملیات پانچ روی ورق ها استفاده می کنند که به برخی از آن ها اشاره می کنیم:

 • پرس پانچ
 • لیزر
 • دستگاه CNC

پرس پانچ

به منظور ایجاد سوراخ در مواد خام می توان از پرس پانچ استفاده کرد. در واقع پرس پانچ پرس ماشینی است که با استفاده از آن می توان بسیار راحت و کنترل شده سوراخ هایی را بر روی قطعات با ابعاد مختلف ایجاد کرد.این پرس ها تقریبا دستگاه های بزرگی هستند که فریم بیرونی آن ها معمولا به صورت C یا H هستند.

پرس هایی که به شکل C هستند سنبه هیدرولیکی دارند که در قسمت بالایی دستگاه تعبیه شده است.به منظور تشخیص قابلیت دستگاه پرس چندین پارامتر نقش اساسی ایفا می کنند که به برخی از این موارد در این قسمت اشاره می کنیم:

 • نرخ نیرو
 • نوع فریم (C شکل یا H شکل)
 • تک مرحله ای یا چند مرحله ای بودن
 • کارایی و سرعت
 • مصرف انرژی و توان
 • میزان ایمنی

دستگاه CNC

CNC مخفف عبارت Control Computer Numerical است.همه دستگاه هایی که تمام فرآیند کنترل آن از طریق کامپیوتر صورت می گیرد به آن ها دستگاه های سی ان سی گفته می شود.نسل های ابتدایی این دستگاه ها از کامپیوترها استفاده نمی کردند و ساختار بسیار ساده ای داشتند. براساس منطقی برنامه ریزی شده دستگاه دستوراتی که در آن اعمال می شد را درک می کرد و عملیات مورد نظر را پیاده سازی می کرد.

دستگاه سی ان سی این قابلیت را دارد تا از طریق یک سری منطق ها و کدهای ریاضی عملیات را به سادگی انجام دهد. برای مثال می خواهیم عملیات A، N بار صورت پذیرد در این صورت کنترل کننده دستگاه برنامه حرکتی مد نظر را تنها یک بار برنامه ریزی می کند سپس به صورت خودکار عملیات انجام می شود.به کمک این دستگاه کاربردی می توان با سرعت بالایی عملیات مد نظر را انجام دهد و در زمان و هزینه صرفه جویی کنیم.

نکته: زبان برنامه نویسی دستگاه CNC، جی کد است. اکثر ماشین های ابزار کنترل عددی معمولا به این زبان نوشته شده اند. این زبان اولین بار در سال 1950 میلادی در سال 1950 در دانشگاه MIT تعریف شد.

در این دستگاه ورق مد نظر را در راستای محورهای افقی قرار می دهند با قرار گیری این دستگاه زیر رام این دستگاه طرح مد نظر در زمان بسیار کمی بر روی ورق نقش می بندد.آهن آنلاین به منظور تولید ورق پانچ آلیاژی از دستگاه پانچ CNC استفاده می کند و ورق مشبک آلیاژ های مختلف را تولید می کند. به منظور مشاهده لیست قیمت ورق پانچ آلیاژی به لیست قیمت مربوطه در سایت مراجعه فرمایید.

دستگاه لیزر

این دستگاه یک نوع دستگاه سی ان سی است همان طور که در قسمت بالا اشاره کردیم تمامی دستگاه ها که کنترل آن ها از طریق کامپیوتر باشد نوعی دستکاه CNC به شمار می آید.به منظور استفاده از این دستگاه باید طرح دلخواه را با کمک نرم افزارهای گرافیکی تولید کنیم و آن را به دستگاه لیزر انتقال دهیم. در این صورت با فشردن یک دکمه فرآیند برش به صورت اتوماتیک انجام می شود.

این دستگاه در بازار مورد استفاده فرآوان قرار می گیرد و به طور عمده وجود دارد. عملیات برش مورد نظر را خیلی سریع انجام می دهد. تنها چند دقیقه بعد از طراحی طرح مورد نظر خود می توانید نمونه را تهیه کنید.

ورق مشبک چگونه تولید می شود؟

به منظور تولید ورق پانچ همان طور که در ابتدا مقاله مطرح کردیم از ورق هایی با جنس های متنوع در ضخامت های مختلف استفاده می کنند.روی سطح ورق های فلزی باید حفره هایی ایجاد شود، اینجاست که نیاز به دستگاه پانچ احساس می شود.حفره های روی ورق می تواند شکل های متعددی داشته باشند مانند مربع، دایره و مستطیل.

گاهی مشاهده کرده اید که بر روی ورق های فلزی حفره هایی با اشکال بسیار پیچیده وجود دارد، به منظور ایجاد همچین حفره هایی محاسبات پیچیده ای صورت می گیرد و در نهایت ورق ها در زوایه های متعددی از زیر دستگاه پانچ عبور می کنند.

ورق های پانچ چند نوع دارند؟
ورق های پانچ تولید شده به طور معمول در سایزهای 2*1 موجود هستند ولی در ابعاد مورد نیاز مشتری نیز برش داده می شوند. ورق های پانچ می تواند در ضخامت های مختلفی تولید شوند که به برخی از ضخامت ها اشاره خواهیم کرد:

 • ورق پانچ گالوانیزه معمولا ضخامتی بین 0/22 تا 8 میلی متر دارد.
 • ورق مشبک روغنی معمولا ضخامتی بین 0/5 تا 1/5 میلی متر دارد.
 • ورق مشبک سیاه معمولا ضخامتی بین 2 تا 200 میلی متر را دارد.

پرکاربردترین ورق های مشبک موجود در بازار

ورق مشبک استیل و آجدار از ورق های پانچ پرکاربرد در بازار هستند.

ورق پانچ استیل

ورق های استیل به دلیل مقاومت بالایی که دارند و زنگ نمی زنند کاربرد زیادی دارد. این ورق ها در صنعت مورد استفاده فراوان قرار می گیرند. میزان کروم در ورق های پانچ استیل حدود 5 درصد است. اما حداقل کروم ورق های استیل 12 درصد است.در صنایع مختلفی از این ورق ها استفاده می کنند از جمله: گاز، نیروگاه، نفت، آب و هوا.

ورق پانچ آجدار

این ورق ها از نوع ورق های گرم هستند بیش تر در جاهایی استفاده می شود که امکان سر خوردن افراد وجود دارد مانند ورق های شیروانی، کف اتومبیل، وانت بار و ساخت دستگاه های صنعتی.بیش ترین میزان ورق آجدار را کارخانه فولاد مبارکه اصفهان تولید می کند.علاوه بر ضخامت، طول و عرض ورق های مشبک آجدار اندازه سوراخ برش ها نیز از اهمیت ویژه ای برخوردار است. به سوراخ چشمه ها، چشمه گفته می شود. که واحد اندازه گیری چشمه ها میلی متر است.

مشاوره و اجرا صادرات واردات ترخیص
نظر شما
نام و نام خانوادگی:

شماره تماس (نمایش داده نمی شود):

کد امنیتی: captcha

متن پیام: (نظر شما پس از بررسی منتشر خواهد شد)


مطالب مرتبط:
مخفی کردن >>